Ukrayna yeni "Djura" taktik zırhlı aracını tanıttı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Ukrayna yeni “Djura” taktik zırhlı aracını tanıttı

Abone Ol 

Ukraynalı zırhlı araç üreticisi NVO “Practika” yeni hafif taktik zırhlı aracı “Djura “yı tanıttı.

Militarnyi’nin haberine göre duyuru, Ukrayna güvenlik kurumlarından temsilcilerinin de katıldığı ilk denemeler başarılı oldu.

Aracı inceleyen askeri uzmanlara göre; “Djura” basitliği ve güvenilirliği ile bilinen Toyota Land Cruiser 70 şasisi üzerine inşa edilmiştir.

Bu araç düşük riskli taktik görevler için tasarlanmıştır Özel Harekat Kuvvetleri tarafından kullanılması amaçlanmıştır.Nispeten düşük ağırlığı ve kompakt boyutu, gizli operasyonlara olanak tanır.

Verilen bilgilere göre araç; mühendisler tarafından orijinal Land Cruiser 70 şasisini modifiye ederek süspansiyonu güçlendirmiş ve artan ağırlığı karşılamak için fren sistemini yükseltmiştir. Araç, NATO’nun STANAG 4569 seviye 1’ine eşdeğer koruma sağlayan, 5.45 mm kalibreli mermilere dayanabilen ve tekerleklerin veya zeminin altında çoklu el bombası patlamalarına karşı koruma sağlayan zırhlı bir kapsüle sahiptir.

Pikap versiyonuna ek olarak aracın, iki ilave piyade taşıyabilen veya tıbbi tahliye aracı olarak kullanılabilen iki bölmeli kapsüllü alternatif konfigürasyonları da üretilecek.

5 ton ağırlığındaki “Djura”, 200 beygir gücünde sağlam bir dizel motordan güç alıyor ve 7.62 mm makineli tüfek için açık bir taretle donatıldı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close