Ukrayna ve Slovakya, ortak üretim ile 155 mm topçu sistemi üretecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Ukrayna ve Slovakya, ortak üretim ile 155 mm topçu sistemi üretecek

Abone Ol 

Ukrayna medyası, Ukrayna ve Slovakya’nın ortaklaşa olarak yeni bir 155 mm kundağı motorlu obüs geliştirmeyi planladığını açıkladı.

Ukrayna merkezli Militarnyi’ye göre, Slovakya merkezli Konstrukta savunma sanayi kuruluşu ve Ukrayna merkezli Kramatorsk savunma sanayi kurumu, 155 mm topçu sistemlerinin ortak üretimi için görüşmeler yürütüyor.

Savunma sanayi kuruluşu Konstrukta Savunma Direktörü Alexander Gurský, “Amacımız iki orduya da hizmet edecek olan yeni obüsün işlevsel bir prototipini bir yıl içinde oluşturmak.” açıklamasında bulundu.

Verilen bilgilere göre iki kurum arasında bir işbirliği muhtırası imzalandı ve çok sayıda ortak faaliyet üzerine çalışma programı oluşturuldu.

Zahudaiev, “Havan topları, mühimmat ve yeni bir 155 mm obüs geliştirilmesi alanlarında birlikte projeler geliştirdiğimiz iyi ve güvenilir bir ortak bulduk.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna merkezli Militarnyi tarafından verilen bilgilere göre faaliyetlerin önümüzdeki haftalarda başlaması ve ilk prototipin 2024’ün ilk çeyreğinde ortaya çıkarılması hedefleniyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close