Ukrayna ve İsveç yeni parti CV90 piyade savaş araçları konusunda anlaştı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Ukrayna ve İsveç yeni parti CV90 piyade savaş araçları konusunda anlaştı

Abone Ol 

Ukrayna Savunma Bakanlığı, İsveç’te üretilen bir grup CV90 Piyade Savaş Aracı’nın tedarikine ilişkin zaman çizelgesi ve koşulları görüştüğünü duyurdu.

Naval News tarafından verilen bilgilere göre; Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Dmytro Klimenkov’un başkanlık ettiği görüşmeler, Ukrayna Cumhurbaşkanı ile İsveç Başbakanı arasında CV90 platformunun kullanımında işbirliğini arttırmayı amaçlayan bir Niyet Muhtırası çerçevesinde gerçekleşti.

CV90 Koalisyonu İsveç tarafından başlatıldı ve Danimarka, Estonya, Norveç, Hollanda, Slovakya, Finlandiya ve Çek Cumhuriyeti’ni içeriyor. Ukrayna ise koalisyona Eylül 2023’te katılmıştı.

Görüşmelerin ardından İsveç ve Ukrayna’nın yeni parti CV90 piyade savaş araçları teslimatı konusunda anlaştığı açıklandı. Anlaşmanın detaylarına dair ise bilgi verilmedi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı’nın son basın açıklamasına göre, toplantı sırasında Ukrayna ve İsveç temsilcileri, projeye katılımla ilgili mali şartları ve Ukrayna’nın taahhütlerini, ayrıca CV90 IFV’ler için zaman çizelgelerini, koşulları ve tedarik mekanizmalarını görüştüler.

Ocak 2024’te İsveç Savunma Materyalleri Ajansı, Ukrayna’ya CV90 IFV tedarikine ilişkin hükümetler arası bir anlaşmanın imzalanması için müzakereleri yürütmek üzere hükümetinden onay aldı.

Dmytro Klimenkov yaptığı açıklamada; “Bu anlaşma, sadece tek seferlik silah teslimatını mümkün kılmayacak. Aynı zamanda Ukrayna’da üretimin yerelleştirilmesi de dahil olmak üzere savunma sanayinde kapsamlı bir işbirliğini beraberinde getirecek.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close