Ukrayna SİHA’larla Moskova'yı hedef alırken, Rusya füzelerle Odessa'yı vurdu - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Ukrayna SİHA’larla Moskova’yı hedef alırken, Rusya füzelerle Odessa’yı vurdu

Abone Ol 

Rusya’nın devlet haber ajansı TASS, Rusya Hava Kuvvetleri’nden yapılan açıklamayı aktardı.

Açıklamaya göre Ukrayna, başkent Moskova’yı silahlı insansız hava araçları (SİHA) ile hedef aldı. Ancak saldırılar, başkentin etrafındaki hava savunma sistemleri tarafından püskürtüldü.

Açıklamada, Ukrayna’ya ait bir SİHA’nın dün sabah saatlerinde Moskova yakınlarında düşürüldüğü bildirildi. İlk verilere göre saldırının herhangi bir can kaybına ya da hasara yol açmadığı belirtildi.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açılamada, Ukrayna’nın, başkent Moskova’nın kuzeybatısındaki İstriya bölgesinde altyapı tesislerini hedef alma girişiminde bulunduğu bildirildi. Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, Telegram platformu üzerinden yaptığı açıklamada, ilk verilere göre saldırı girişiminde herhangi bir can kaybı ya da hasar olmadığını, ancak acil müdahale ekiplerinin olay yerine intikal ettiklerini söyledi. Düşürülen SİHA’nın enkazı nedeniyle zeminde herhangi bir hasar oluşmadığını ifade eden Sobyanin, daha önceki drone saldırılarında olduğu gibi Vnukovo ve Şeremetyevo uluslararası havalimanlarında hava trafiğinin geçici olarak durdurulduğunu, fakat bir süre sonra uçuşların yeniden başladığını da sözlerine ekledi.

Öte yandan Ukraynalı yetkililer, Rusya ordusunun dün sabaha karşı Ukrayna’nın güneyindeki Odessa bölgesine füze saldırısı düzenleyerek liman altyapısını vurduğunu açıkladı.

Odessa Valisi Oleh Kiper, limana bakan bir ev ve bir tahıl tesisinin hedef alındığı saldırıda 4 kişinin yaralandığını söyledi. Vali Kiper, saldırının hedef aldığı tam noktayı belirtmekten kaçındı. Reuters’ın haberine göre Ukrayna ordusu, saldırının Rusya’nın işgali altındaki Kırım Yarımadası’ndan fırlatılan Onyx süpersonik füzelerle gerçekleştirildiğini açıkladı.

Rusya ordusunun, son haftalarda bölgenin liman altyapısını düzenli olarak füze ve SİHA saldırılarıyla hedef alması, büyük bir tahıl üreticisi olan Ukrayna’nın ürünlerini ihraç etmesini zorlaştırdı. Moskova, geçtiğimiz temmuz ayı ortalarında Karadeniz’den tahıl sevkiyatına izin veren ve küresel gıda kriziyle mücadeleye yardımcı olan Tahıl Koridoru Anlaşması’ndan çekilmişti. Rusya, Odessa’daki saldırıdan bir gün önce ise Ukrayna’nın Harkiv bölgesindeki Groza köyünde bir cenaze törenini hedef almış, aralarında Ukraynalı bir askerin de olduğu çok sayıda can kaybına yol açmıştı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Rusya’nın devam etmesi beklenen saldırıları doğrultusunda, önümüzdeki kış ülkenin enerji altyapısının daha iyi korunması yönünde çağrıda bulundu.

Zelenskiy, cuma günü yaptığı günlük videolu konuşmasında, “Bu kış kazanmak, tüm zorlukların üstesinden gelmek ve halkımızın güvenliğini sağlamak çok önemli” ifadelerini kullandı.

Rusya, geçtiğimiz sonbahar ve kış aylarında, komşusunun enerji altyapısına büyük saldırılar düzenlemiş, çok sayıda Ukraynalıyı aylarca soğukta ve karanlıkta bırakmıştı.

Ukrayna Devlet Başkanı, Moskova’yı hatalarını ve kötü eylemlerini tekrarlamakla suçladı. Fransız Haber Ajansı’nın aktardığına göre Zelenskiy, “Bir şeyi başaramadıklarında, başarılı olmak için yeterince kötülük yapmadıklarını düşünüyorlar” dedi.

Rusya’nın bu kış, Ukrayna’nın enerji alt yapısını geçtiğimiz yıla kıyasla daha katı bir şekilde hedef alacağını düşünen Zelenskiy’e göre Ukrayna, Batı tarafından sağlanan uçaksavar savunma sistemi ve diğer savunma sistemleri sayesinde, bu kez Rusya’nın bu tür saldırılarına daha fazla hazırlıklı. Ukrayna Devlet Başkanı, bu çerçevede, Ukrayna’ya yeni bir Patriot hava savunma sistemi tedarik edilmesini kabul ettiği için Almanya Başbakanı Olaf Scholz’a teşekkür etti.

Diğer bir gelişmede Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden’ın kendisine, ABD’nin Ukrayna’ya desteğini sürdüreceği konusunda ‘ABD’ye güvenebileceğinin’ teminatını verdiğini söyledi. Steinmeier, geçtiğimiz cuma günü Beyaz Saray’da Biden ile yaptığı görüşmede, bu noktada bir mesaj göndermelerinin önemli olduğunu belirterek, Ukrayna’yı, özgürlüğü ve demokrasisi için verdiği mücadelede desteklemeye devam edeceklerini ifade etti. Almanya Cumhurbaşkanı, ABD Başkanı’nın, Kongre’deki bütçe tartışmalarının neden olduğu kaosa rağmen çözüme ulaşılabileceklerine inandığını belirttiğini aktardı.

ABD Kongresi tarafından hafta sonu onaylanan geçici bütçede Ukrayna’ya herhangi bir ek yardım yer almadı. Bu durum, ABD’nin Ukrayna’ya verdiği desteğin sona ereceği anlamına gelmese de şimdiye kadar sağlanan fonlar tükendiğinden yeni fonlara ihtiyaç duyuluyor. ABD Başkanı, NATO’daki müttefikler ve ortaklar arasında, ABD’nin Kiev’e yaptığı askeri yardımın sona ermesi olasılığına ilişkin korkuları gidermeye çalışırken Steinmeier, Washington’a sürpriz bir ziyarette bulundu.

Beyaz Saray, Steinmeier’ın ziyaretinin resmi olarak Almanya-ABD Dostluk Günü vesilesiyle gerçekleştiğini açıkladı.

Diğer taraftan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, Dışişleri Bakanlığı’nın, ’Rusya’nın Moskova’daki ABD Büyükelçiliği’nden iki diplomatı ‘dayanaksız gerekçelerle’ sınır dışı etmesine yanıt olarak, Rusya’nın Washington Büyükelçiliği’nden iki yetkilinin istenmeyen adam ilan edildiğini açıkladı. Rusya, 14 Eylül’de, ABD’nin Vladivostok kentindeki konsolosluğunda çalışan ve bu yılın başlarında Ukrayna savaşıyla ilgili gizli bilgileri ABD’ye ilettiği şüphesiyle tutuklanan Rus vatandaşı Robert Shonov ile temasa geçtikleri gerekçesiyle, ABD’li iki diplomatı sınır dışı ettiğini duyurmuştu.

Shonov, ABD’nin Rusya’daki diplomat sayısındaki azalmanın ardından konsoloslukta çalışmaya başlamış, Rusya basınının kamuya açık rutin içeriklerini izlenmekle görevlendirilmişti. Shonov, Rusya tarafından Ukrayna savaşı hakkında ‘gizli’ olarak tanımlan bilgileri ABD’ye sızdırma suçlamasıyla geçtiğimiz ağustos ayında tutuklamıştı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Miller, “ABD, Rusya’nın diplomatlarımızı taciz etmeye devam etmesine göz yummayacaktır. Dışişleri Bakanlığı’nın adımları, Moskova’daki diplomatik personelimize karşı kabul edilemez eylemlerin sonuçlarının olacağına dair açık bir mesajdır” ifadelerini kullandı.

ABD ile Rusya arasındaki ilişkiler, Rusya’nın geçtiğimiz yıl Ukrayna’ya savaş açmasıyla gerildi. ABD, Rusya ile mahkum takası gibi konular dışında üst düzey görüşmeler yapmanın bir anlamı olmadığı açıklamasında bulundu.

Kaynak: Sarkul Avsat

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close