Ukrayna, Rusya’nın önemli askeri tesislerine saldırmada nasıl büyük oranda başarılı oluyor? - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Ukrayna, Rusya’nın önemli askeri tesislerine saldırmada nasıl büyük oranda başarılı oluyor?

Abone Ol 

Ukrayna’nın, önemli Rus askeri tesislerine saldırmada neden bu kadar başarılı olduğu son zamanlarda merak konusu oldu.

Sky News’te yayınlanan askeri analist Sean Bell imzalı analize göre Ukrayna, Rus işgalini durdurma ve ardından işgalcileri kontrol ettikleri toprakların yüzde 50’sinden püskürtme konusundaki göreceli başarısına rağmen Rusya’dan ‘çok daha küçük’ bir ülke olmaya devam ediyor.

Bu nedenle, Ukrayna’nın Rus bloğunun lehine olacak ezici bir yıpratma savaşının tuzağına düşmekten kaçınmak için çok dikkatli olması gerekiyor.

Batı’nın yüksek teknolojili hassas silahları Ukrayna’ya, ‘20. yüzyıl Rus savaş taktiklerine’ karşı, 21. yüzyıl modern Batı tarzı savaş gücüyle mücadele etme yeteneği kazandırdı. Bu da Ukrayna’ya asimetrik bir avantaj sağladı.

Rusya açıkcası, Ukrayna ile savaşın birkaç günden fazla sürmesini beklemiyordu. Ukrayna’nın hızlı bir şekilde teslim olacağını düşünüyordu.

Askeri açıdan bakıldığında Rusya, Ukrayna’nın sınırlı donanmasının Karadeniz Filosu’na rakip olamayacağının ve Rus Hava Kuvvetleri’nin herhangi bir hava savaşına hakim olacağının farkındaydı.

Rusya’nın sahada da önemli bir avantajı vardı. Bu nedenle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bu çatışmayı her zaman ‘özel bir askeri operasyon’ olarak nitelendirdi.

Ancak savaş geliştikçe ve Batı’nın Ukrayna’nın askeri yeteneklerine olan güveni arttıkça, Ukrayna’nın kullanabileceği silah çeşitleri de genişledi.

Bu da, Ukrayna’nın önemli Rus askeri tesislerine yönelik bir dizi ‘odaklanmış’ saldırı gerçekleştirmesine olanak sağladı.

Bu saldırıların hepsi başarılı olmadı. Çoğu, askeri açıdan belirleyici olmaktan ziyade, Rusları ‘rahatsız etmekten’ fazlası olamadı.

Ancak bu saldırıların her biri, Rusya’ya karşı bir mücadelenin olduğunu açıkça gösteriyor.

Savaş ne kadar uzun sürerse, Rusya’nın temel askeri kapasitesi de o kadar zayıflıyor.

Ukrayna, önemli askeri tesisleri vurarak, Rusya’yı askeri güçlerine ve kapasitesine yeniden öncelik vermeye zorluyor.

SCDF
Ukrayna kuvvetleri Donetsk’teki Rus mevzilerini hedef almaya hazırlanıyor (Reuters)

Rusya, Ukrayna saldırısına karşı bu kadar savunmasız olmayı asla beklemezdi.

Bu yüzden, artık sınırlı miktardaki hava savunma silahlarını, askerlerini ve diğer askeri yeteneklerini saldırı yerine savunma rolünde kullanmak zorunda kalıyor.

Bu durum kesin olmayabilir, ancak Ukrayna’nın ön cephelerde atılım yapma ihtimalini artırıyor. Rusya’nın herhangi bir atılımın felakete dönüşmesini engelleme yeteneğini de aşındırıyor.

Dolayısıyla, Ukrayna’nın önemli Rus altyapısını oluşturmadaki başarısı, bir dizi faktörün birleşiminden kaynaklanıyor. Ancak Ukrayna’nın, Rusya’nın askeri kabiliyetine kesin bir darbe indirmesi pek mümkün görünmüyor.

Kaynak: Sarkul Avsat

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close