Ukrayna: "Rusya Herson'da 'çatışmaların en şiddetlisine' hazırlanıyor" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Ukrayna: “Rusya Herson’da ‘çatışmaların en şiddetlisine’ hazırlanıyor”

Abone Ol 

Zelenski’nin danışmanı Arestovych, “Herson konusunda her şey açık. Ruslar oradaki birliklerini yeniliyor ve güçlendiriyorlar” dedi.

Rusya’nın işgal ettiği en büyük Ukrayna kenti olan ve stratejik önem taşıyan Herson’u Ukrayna’nın taarruzları karşısında savunmaya hazırlanırken, Ukraynalı üst düzey bir yetkili, Rus birliklerinin “çatışmaların en şiddetlisine” hazırlandığını ifade etti.

Rusya tarafından atanan bölge yetkilileri, nehrin doğu kıyısında sivilleri tahliye etmeye devam ederken, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodomir Zelenski’nin danışmanı Oleksiy Arestovych Rus birliklerinin kenti terk etmeye hazırlandığına dair hiçbir işaret olmadığını ifade etti.

Arestovych, dün geç saatlerde yayınladığı görüntülü mesajda “Herson konusunda her şey açık. Ruslar oradaki birliklerini yeniliyor ve güçlendiriyorlar. Bunun anlamı da kimsenin geri çekilme hazırlığında olmadığı, tam aksine Herson’da en ağır çatışmalar gerçekleşecek” açıklamasında bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Eylül’de ilhak kararı aldığı dört bölgeden Herson’un stratejik olarak en büyük öneme sahip olduğu düşünülüyor. Herson, Rusya’nın 2014’te ilhak etmiş olduğu Kırım yarımadasına olan tek kara yolunu ve Ukrayna’yı ayıran geniş Dinyeper nehrinin denize dökülme noktasını kontrol ediyor.

Kaynak: Reuters , M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close