Ukrayna Ordusu, yeni teslim aldığı Leopard 1A5 tanklarını sergiledi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Ukrayna Ordusu, yeni teslim aldığı Leopard 1A5 tanklarını sergiledi

Abone Ol 

Ukrayna ordusu, ortak ülkelerden gelen savunma yardımının bir parçası olarak teslim edilen Leopard 1A5 tanklarını sergiledi.

ArmyInform’da yer alan habere göre; ilk Leopard 1A5 tankları Almanya’dan gelen askeri yardım paketinin bir parçası olarak bu yılın Temmuz ayında Ukrayna’ya teslim edildi. Tanklar, hedefleri büyük bir isabetle vurmalarını sağlayan 105 mm’lik toplarla donatıldı.

Tankları kim transfer ediyor

Bu yılın Şubat ayında Almanya, Danimarka ve Hollanda, Rus işgaline karşı Ukrayna’ya Leopard 1 tankları sağlayacaklarını duyurmuştu. Ukrayna Savunma Kuvvetleri toplamda Almanya’da onarılan 100’den fazla Leopard 1A5 tankı teslim alacak.

Leopard 1A5 Özellikleri

Leopard 1A5, 4 ileri ve 2 geri vitesli bir ZF 4 HP 250 şanzımana bağlı 2,200 devirde 830 bg üreten MTU MB 838 Ca M-500, 10 silindirli çok yakıtlı motorla çalışmaktadır. Tank, maksimum 600 km seyir menzili ile 65 km/saat maksimum hıza sahiptir.

Leopard 1A5 MBT, Leopard 1 ailesindeki en son yükseltilmiş modeldir. Tank, yeni bir modern atış kontrol sistemi ve etkili bir gece/kötü hava görüş sistemi ile donatılmıştır. Leopard 1A5 tankı, zırhın etkinliğini artıran polikarbonat (Lexan) zırh panelleriyle de donatılabilir.

Kaynak:M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close