Ukrayna geliştirilmiş Bogdana topçu sistemini tanıttı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Ukrayna geliştirilmiş Bogdana topçu sistemini tanıttı

Abone Ol 

Ukrayna cepheye yeni konuşalandırdığı, geliştirilmiş Bogdana topçu sistemini tanıttı.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Oleksandr Pavlyuk, yerli olarak geliştirilen kundağı motorlu 155 mm topçu sistemi 2S22 “Bogdana” nın en yeni neslini tanıttı.

Sistemin yükseltilmiş versiyonu 8×8 şasiye dayanıyor ve yeni bir mürettebat kabini içeriyor. Buna ek olarak, tasarıma bir top tokmağı entegre edilmiştir.

Tokmak, mermilerin silahın kundağına yüklenmesini mekanize etmek, atış hızını artırmak, yükleme sürecini basitleştirmek ve yükleme işlemleri sırasında stabilite sağlamak için tasarlanmıştır. Yükleyici, mermileri kaldırmak ve indirmek için bir mekanizma ve bir yükleme mekanizmasından oluşuyor.

155 mm kalibreli top, -30 derece ile +30 derece arasında değişen yatay hareket açısına ve -5 derece ile +65 derece arasında değişen yükseklik açısına sahiptir.

Maksimum 80 km/saat hız ve 700 km menzil ile “Bogdana” hem hareket kabiliyeti hem de operasyonel dayanıklılık sağlıyor.

Korgeneral Oleksandr Pavlyuk yaptığı açıklamada, “Bogdana, birliklerimizde hizmet veren ve güvenilir, isabetli ve kullanımı kolay bir topçu sistemi olarak kendini kanıtlayan, tamamen Ukrayna’ya ait bir sistemdir. Yeni sistmel ile çeşitli hava koşulları ve atış yoğunlukları da dahil olmak üzere sürekli olarak eğitim ve beceri geliştirme tatbikatları gerçekleştirdik ve hazır ahle getirdik.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close