Ukrayna, Fransa'dan kamyona monteli yeni CAESAR obüsleri alacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Ukrayna, Fransa’dan kamyona monteli yeni CAESAR obüsleri alacak

Abone Ol 

Fransa merkezli savunma sanayi kuruluşu Nexter, Rus güçlerine karşı kullanılmak üzere Ukrayna’ya altı adet daha Caesar kamyona monteli obüs teslim edeceğini duyurdu.

Fransa Savunma Bakanlığı tarafından verilen bilgilere göre; Ukrayna, geçen yıldan bu yana Fransa hükümetinden 18 ve üretici Nexter’den 12 olmak üzere 30 adet Caesar teslim aldığını belirtti.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre teslimatlar; savunma sanayi üreticisi Nexter CEO’su Nicolas Chamussy’nin yıllık üretim kapasitesini üç kat arttırarak Ukrayna’ya potansiyel olarak ilave sistemler sağlayacağını duyurmasıyla birlikte geldi.

Nexter CEO’su Nicolas Chamussy; “Üretim kapasitesini arttırmak için endüstriyel süreçte köklü değişiklikler yaptık. Savaşın başlangıcından bu yana Caesar üretimini üç katına, mühimmat üretimini ise iki katına çıkardık. Ortak amacımız Ukrayna’ya yardım etmek.” açıklamasında bulundu.

6×6 veya 8×8 Kamyona Monteli 155mm Obüs sistemi olan CAESAR, 2009 yılından bu yana Fransız Ordusu ve diğer dünya orduları tarafından aktif bir şekilde kullanılıyor. 155mm kundağı motorlu Caesar obüsleri, 40 kilometre uzaklıktaki bir hedefi vurabiliyor.

Nexter CEO’su ayrıca, Caesar obüslerinin bazı parçalarını da Ukrayna’da üretileceğini açıkladı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close