Ukrayna, Fransa'dan Bastion zırhlı araçları alacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Ukrayna, Fransa’dan Bastion zırhlı araçları alacak

Abone Ol 

Fransız güvenlik ve savunma kaynaklarına göre Ukrayna, Fransa’dan bir grup Arquus yapımı Bastion zırhlı araç teslim alacak. 

Daha önce Fransız medyası da Arquus Defence’in Ukrayna’ya 20 adet Bastion zırhlı araç sağlayacağını bildirmişti. Yine önde gelen Fransız medya kuruluşlarından La Tribune de, bu araçların yakında Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine teslim edileceğini yazdı.

Bastion, bir sürücü ve komutan dahil olmak üzere iki kişilik bir mürettebata sahiptir ve gövdenin arkasında oturan sekiz adede kadar piyadeyi barındırabilir.

Araç, küçük silahların ateşlenmesine ve top mermisi şarapneline karşı balistik koruma sağlıyor. Aynı zamanda, bir kara mayınından veya IED’den araçtan uzağa doğru yönlendirilmiş bir patlamayı saptırarak aracın ve yolcuların beka kabiliyetini artıran, yüksek sertlikte zırhlı çelikten yapılmış V şeklinde bir monokok gövdeye sahiptir.

Bastion’un çatısı, 12,7 mm’ye kadar kalibreye kadar bir makineli tüfek veya 40 mm otomatik el bombası fırlatıcı ile donanmış farklı türde silah istasyonları ile donatılabilir.

Bastion APC, manuel veya otomatik şanzımana bağlı 2.300rpm’de 215 hp güç üreten 5.0L turbo dizel intercooler motorla donatılmıştır. Maksimum 1.000 km seyir menzili ile 110 km/s maksimum yol hızında çalışabilir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close