Ukrayna Avustralya’dan Bushmaster mayına karşı korumalı araçlar alacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Ukrayna Avustralya’dan Bushmaster mayına karşı korumalı araçlar alacak

Abone Ol 

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese Çarşamba günü Ukrayna’ya daha fazla 4×4 Bushmaster hafif zırhlı araç içeren ikinci destek paketi verecekleri açıkladı.

Başbakan Anthony Albanese, “Avustralya, Ukrayna’ya iki taraflı desteğinde ve Başkan Putin’i kınaması hususunda açık ve nettir. Özgürlük ve demokrasiyi savunmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Yeni askeri yardım paketi, 30 adet ek Bushmaster mayına karşı korumalı araç ve Ukrayna birliklerini eğitmek için İngiliz liderliğindeki bir eğitim programına katılmak üzere Birleşik Krallık’ta 70 kişilik bir savunma alanında uzmanlaşmış eğitmenin görevlendirilmesini içeriyor.

30 ek Bushmaster, Ukrayna’ya gönderilen korumalı mobilite araçlarının toplam sayısını 90’a çıkaracak.

Avustralya yapımı Bushmaster zırhlı araçları, askerleri savaş alanına güvenli bir şekilde taşımak için tasarlanmıştır. Araç, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri askerlerine ve Ukraynalı sivillere mayınlara ve el yapımı patlayıcı cihazlara, topçu şarapnellerine ve hafif silah ateşine karşı koruma sağlamak için çok uygundur.

Bushmasters’ın yanı sıra Avustralya, altı adet M777 obüs ve mühimmat, 28 adet M113 zırhlı aracın yanı sıra anti-zırh silahları ve diğer silahları da bağışladı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close