Ukrayna: "Çok sayıda cephede Rus saldırısıyla karşı karşıyayız" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Ukrayna: “Çok sayıda cephede Rus saldırısıyla karşı karşıyayız”

Abone Ol 

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin Rus kuvvetlerinin Batı’nın askeri yardımının gecikmesinden istifade ettiğini ifade edip, içinde bulundukları durumu ‘son derece zor’ olarak tanımlamasının ardından Ukrayna, bugün onlarca saldırıyla karşı karşıya olduklarını duyurdu.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığı habere göre, Rus kuvvetleri, Ukrayna’nın güney ve doğusunda yoğunlaştırılmış taarruzların bir parçası olarak, Şubat 2022’deki işgalin ikinci yıldönümü öncesinde büyük bir hamle yaparak, geçen hafta önemli Avdiivka kasabasının kontrolünü ele geçirdi.

Bu olay aynı zamanda Kiev’de, ülkenin Moskova destekli liderliğini bitiren devrim sırasında çok sayıda göstericinin öldürülmesinin 10. yıldönümüne denk geldi.

Bu ayaklanma, Rusya’nın Ukrayna’nın güneyindeki Kırım’ı ilhak etme operasyonunun ve doğuda Rusya yanlısı ayrılıkçı bir hareketin başlamasına da işaret ediyordu.

Zelenskiy, bugün Facebook üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bizi ve bağımsızlığımızı yok etmeye yönelik girişimlerin üzerinden 10 yıl geçti. Ama 10 yıl önce de direndik, bugün de direnmeye devam edeceğiz.”

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak ise, “Rusya bizi sömürgeleştirmeye çalıştı ama amacına ulaşamadı. Biz kazanacağız” şeklinde bir açıklama yaptı.

Öte yandan, Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, son 24 saat içinde 81 çatışma yaşandığını açıklarken, Rus kuvvetlerinin 87 hava saldırısı düzenlediğini ekledi.

Ordudan yapılan açıklamaya göre, Ukrayna’nın Sumi bölgesindeki Rusya sınırına yakın bir köye düzenlenen saldırıda beş sivil hayatını kaybetti.

Ukrayna ordusu, ciddi bir mühimmat ve füze sıkıntısı çektiğini, bu durumun 60 milyar dolar değerindeki ABD destek paketinin onaylanmasındaki gecikmeyle daha da kötüleştiğini belirtti.

İsveç ise bugün, Ukrayna’ya yaklaşık 633 milyon euro değerindeki askeri ekipman şeklinde yeni bir askeri desteği duyurdu.

İsveç Savunma Bakanı Pal Jonson, bugün düzenlediği basın toplantısında, “Ukrayna’ya desteğimizi sürdürmemizin nedeni insani bir konudur. Rusya, Ukrayna’ya karşı yasadışı ve haksız bir savaş başlattı” dedi.

Bu askeri yardım, Kiev’in talep ettiği topçu mühimmatını, savaş gemilerini, su altı silahlarını (mayın ve torpido), tanksavar füzelerini, el bombalarını ve uçaksavar sistemlerini içeriyor.

Varoluş savaşı

Zelenskiy, bugün Harkov bölgesindeki ön cephede bulunan güçleri ziyaret ettikten sonra yaptığı açıklamada, Rus kuvvetlerinin maksimum sayıda yedek unsuru seferber ettiği cephe hattının çeşitli bölgelerinde durumun son derece zor olduğunu söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı, “Ukrayna’ya yönelik yardımların gecikmesinden yararlanıyorlar” diyerek, özellikle top mermisi, ön cephedeki hava savunma sistemleri ve uzun menzilli silahların eksikliğine dikkat çekti.

ABD Başkanı Joe Biden ise pazar günü Zelenskiy’ye, Cumhuriyetçilerin hakimiyetindeki Kongre’nin acilen ihtiyaç duyulan yardımı onaylayacağından emin olduğuna dair güvence verdi.

Ukrayna Başbakanı Denis Şmıhal, Kongre’de bekleyen ABD yardım paketinin gelmesini beklediklerini söyledi.

Tokyo’da düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin uluslararası destek sayesinde mücadelesine devam edeceğini vurgulayan Şmıhal, şu ifadeleri kullandı:

“Japonya ve tüm G7 ülkeleri, Uluslararası Para Fonu ve tüm uluslararası finans kuruluşları gibi ABD’nin de Avrupa Birliği’ne benzer şekilde Ukrayna’ya destek vereceğine inanıyorum. Dolayısıyla bu bir varoluş savaşı olduğu için (destek konusunda) yorgunluktan bahsedemeyiz. Geleceğiniz için, hayatınız için, küresel güvenlik düzeni için savaşırken yorulamazsınız.”

Avdiivka’nın düşmesinin ardından ABD merkezli Savaş Araştırmaları Enstitüsü, Rusların, Ukrayna’da panik yaratmayı ve Kiev’in moralini zayıflatmayı amaçlayan bir siber operasyon gerçekleştirdiğini bildirdi.

Kaynak: Aawsat

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close