Ukrayna, Avustralya'nın eskiyen M1A1 Abrams tanklarına talip oldu - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Ukrayna, Avustralya’nın eskiyen M1A1 Abrams tanklarına talip oldu

Abone Ol 

Ukrayna, önümüzdeki yıldan itibaren envanterinin M1A2 ile değiştirilecek olan Avustralya’nın M1A1 Abrams tanklarını istemeyi planlıyor.

Avustralya’nın ulusal yayın kuruluşu ABC’nin güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberine göre 59 tank için resmi talep önümüzdeki günlerde yapılacak.

Habere göre Kiev, geçen yıl Avustralya’yı Ukrayna için uluslararası btank koalisyonuna katılmaya çağırdı ve Mayıs ayında Avustralya ordusunun Abrams tanklarından 14’ünü eğitim için talep etti.

Haberde Avustralya’nın henüz bu talebi kabul etmediği de belirtildi. İlk direnç iktidardaki İşçi Partisi’nden geldi çünkü tankların önce ABD’ye gönderilmesi gerekiyor ki bu da maliyetli bir iş.

Ancak şu anki durumda tankların bakımı Avrupa’da yapılabiliyor.

Emekli edilecek olan helikopterler için Ukrayna’nın talebi reddedilmişti

Avustralya hükümeti Ocak ayında Avustralya’nın emekliye ayrılan Taipan helikopterleri için Ukrayna’dan gelen benzer bir talebi, helikopterleri tekrar uçar duruma getirmek için “büyük yatırım” gerekeceği gerekçesiyle reddetmişti.

Helikopter filosu Temmuz ayında dört savunma personelinin ölümüyle sonuçlanan bir kazanın ardından kalıcı olarak yere indirilmişti.

Diğer yandan Avustralya, Ukrayna’ya 33 milyon dolarlık direkt yardımın yanı sıra, karşı drone sistemleri, Bushmaster araçları, ağır top mühimmatları ve Ukrayna İnsani Yardım Fonu’na katkılar da dahil olmak üzere 575 milyon dolar değerinde yardım sağladı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close