Ukrayna, ABD ile ortak silah üretimine başlıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Ukrayna, ABD ile ortak silah üretimine başlıyor

Abone Ol 

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, ABD ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, Ukrayna ve ABD’nin ortak silah üretimine başlama konusunda anlaştıklarını açıkladı.

Zelenskiy; uzun vadeli anlaşmanın, Rusya’nın işgali ve savaş nedeniyle ekonomisi harap olan Ukrayna’da istihdam ve yeni bir sanayi üsleri yaratacağını belirtirken, Kiev’in yerli silah üretimini mümkün olduğunca arttıracağını da sözlerine ekledi.

Zelenskiy yaptığı açıklamada; “Bu uzun vadeli anlaşma kapsamında; Ukrayna’nın ihtiyacı olan silahları üretmesi için ABD ile birlikte çalışacağız. Amerika Birleşik Devletleri ile savunma (sektöründe) ortak üretim tarihi bir adımdır.” ifadelerini kullandı.

Kiev, özellikle son dönemde yerli silah üretimini arttırma çabalarını hızlandırdı. Gerek 19 ay süren savaş, gerek Ukrayna’nın Batılı ortaklarının yaşadığı mühimmat sıkıntısı, gerekse de yaklaşık 1.000 km’lik cephe hattı boyunca ne kadar daha süreceği kestirilemeyen yıkıcı çatışmalar, Ukrayna’nın kendi başına silah üretme ihtiyacını tetikledi.

Zelenskiy ayrıca, Ukrayna’da silah üretimini denetleyen Stratejik Endüstriler Bakanlığı’nın, 2,000’den fazla ABD savunma şirketini bir araya getiren üç dernekle Ukrayna’da gelecekte yapılabilecek çalışmalar konusunda işbirliği anlaşmaları imzaladığını açıkladı.

Ukrayna şu anda büyük ölçüde Batı’nın askeri desteğine bağımlı ve Zelenskiy daha önce Kiev’in yakın gelecekte 20’den fazla ülkeden şirketlerin davet edileceği uluslararası bir silah üretim forumuna ev sahipliği yapacağını duyurmuştu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close