Ukrayna, 500 bin kişiyi daha silah altına almaya hazırlanıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Ukrayna, 500 bin kişiyi daha silah altına almaya hazırlanıyor

Abone Ol 

Ukrayna yerel basınına göre, Rusya ile devam eden savaşın ortasında Ukrayna, 450 bin ila 500 bin vatandaşını daha askere alarak silahlı kuvvetlerini güçlendirmeyi planlıyor.

Ukrayna yerel basınında yer alan bilgilere göre; Ukrayna Bakanlar Kurulu, 25 Aralık’ta meclise, “Seferberlik, Askerlik Kaydı ve Askerlik Hizmetlerinin iyileştirilmesi” başlıklı bir yasa tasarısı sundu.

Yerel basına göre atılan adım, jeopolitik gerginliklerin arttığı ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne yönelik zorlukların devam ettiği bir ortamda Ukrayna için kaçınılmaz bir seçenek haline geldi.

Verilen bilgilere göre, tasarı kapsamında Ukrayna, 450 bin ila 500 bin vatandaşını daha askere alarak silahlı kuvvetlerini güçlendirecek.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı Valerii Zaluzhnyi, askeri yönetimin düzenli olarak mühimmat, silah ve personel için kaynak taleplerini formüle ettiğini ancak seferber edilecek kesin kişi sayısı için özel bir talepte bulunmadıklarını belirtti.

Zaluzhnyi; “Bu rakamları gelecek yıl için, mevcut birliklerin kapsamı, yeni askeri birliklerin kurulması ve 2024’teki potansiyel kayıplara ilişkin projeksiyonları dikkate alarak formüle ettik.” açıklamasında bulundu.

General aynı zamanda Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin, Ukrayna Savunma Bakanlığı ile işbirliği içinde çalıştığını ve sahadaki eksikliklere dair düzenli olarak raporlamalar yaptıklarını belirtti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close