Ukrayna 2024 yılında binlerce uzun menzilli insansız hava aracı üretmeyi planlıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Ukrayna 2024 yılında binlerce uzun menzilli insansız hava aracı üretmeyi planlıyor

Abone Ol 

Ukrayna, 2024 yılı içerisinde binlerce uzun menzilli insansız hava aracı üretmeyi planladığını açıkladı.

Ukrayna Ukrayna Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedorov, Ukrayna’nın 2024 yılında Rusya’ya derin saldırılar düzenleyebilecek binlerce uzun menzilli insansız hava aracı üretmeyi planladığını ve halihazırda Moskova ve St. Petersburg’a ulaşabilen insansız hava araçları üreten 10 kadar şirkete sahip olduğunu belirtti.

Ukrayna Ukrayna Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedorov, Kiev’de verdiği bir mülakatta, son haftalarda Rus petrol tesislerine yönelik Ukrayna’nın insansız hava aracı saldırılarının ardından sektörle ilgili yeni açıklamalarda bulundu ve Ukrayna’nın insansız hava aracı endüstrisi hakkında konuştu.

Reuters’da yer alan bilgilere göre Fedorov; “300, 500, 700 ve 1.000 kilometre menzilli uzun menzilli kamikaze insansız hava araçları kategorisi büyüyor. İki yıl önce bu kategorilerim üretimi ülkemizde hiç yoktu.” ifadelerini kullandı.

Fedorov ayrıca, savaş üçüncü yılına girerken ve Ukrayna iyice yerleşmiş Rus güçlerine karşı savaşmak için yeni yollar aradığını bu nedenle de insansız hava araçlarının üretiminin daha büyük önem arz ettiğini belirtti.

Genel olarak, geçen yıl farklı tiplerde 300.000’den fazla insansız hava aracının sözleşmeye bağlandığını ve 100.000’den fazlasının cepheye gönderildiğini belirten Fedorov, bu rakamların orduya “önemli bir katkı” sağladığını ve bu nedenle de yeni yatırımlara öncelik vermeye çalıştıklarını açıkladı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close