Türkiye'nin karşı çıktığı EastMed projesinde, ABD'den sonra Rum Kesimi'nden de geri adım - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Türkiye’nin karşı çıktığı EastMed projesinde, ABD’den sonra Rum Kesimi’nden de geri adım

Abone Ol 

Türkiye’nin başından beri karşı çıktığı, ABD’nin geri çekildiği ve hayata geçirilme olasılığı giderek azalan Doğu Akdeniz’deki EastMed projesinde bir geri adım da Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nden (GKRY) geldi.

İsrail doğal gazını Güney Kıbrıs-Girit hattından Avrupa’ya ulaştırması öngörülen boru hattı, yüksek maliyeti ve jeopolitik zorluklar nedeniyle başından beri yoğun tartışmalara neden olmuştu.

DW Türkçe’nin haberine göre, AB üyesi GKRY’nin Mart ayında göreve gelen yeni hükümeti, EastMed’in İsrail-Güney Kıbrıs hattıyla sınırlı kalması için görüşmeler yürütüldüğünü açıkladı.

GKRY Enerji Bakanı Yorgo Papanastasiu, hattın kısaltılması konusunu önümüzdeki ay İsrailli yetkililerle başlayacak görüşmelerde masaya yatıracaklarını ve bu yönde bir plan hazırlamayı umduklarını belirtti.

Kıbrıs’ta sıvılaştırılıp Avrupa’ya gemiyle nakledilecek

GKRY’de yeni hükümet, İsrail açıklarından Avrupa’ya 2 bin kilometrelik hat döşenmesinden ziyade İsrail açıklarındaki doğal gaz sahalarından Kıbrıs’a hat döşenmesini ve Kıbrıs’a ulaşan doğal gazın LNG’ye (sıvılaştırılmış doğal gaz) dönüştürülerek Avrupa ve diğer pazarlara gemilerle nakledilmesini savunuyor.

Yaklaşık 40 yıldır enerji sektöründe çalışan deneyimli bir isim olan Papanastasiu,  İsrail, GKRY ve Yunanistan arasında yaklaşık on yıldır istişare edilen EastMed projesinin rafa kalkmadığını ancak önünde önemli zorluklar olduğunu belirterek hattın kısaltılması planının bir “kazan-kazan” durumu yaratacağını kaydetti.

Görüşmeler Temmuz’da başlayacak

EastMed’in çok yüksek maliyetli bir proje olduğunu, ancak bunun dışında boru hattının döşeneceği deniz derinliği gibi teknik sorunların da bulunduğunu belirten Rum Enerji Bakanı, İsrail kıyılarından Güney Kıbrıs’a döşenecek 300 kilometrelik hattın GKRY için ucuz doğal gaza ulaşım, İsrail açısından da Mısır’a ek olarak yeni bir ihracat pazarı anlamına geleceğini kaydetti.

Projenin İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve GKRY Cumhurbaşkanı Nikos Hristodulidis tarafından da desteklendiğini belirten Papanastasiu, “Her iki taraftan uzmanlardan oluşan iki teknik komite oluşturulacak ve toplantılara Temmuz ayında başlanacak. Komitelerden biri doğal gaz ve hidrojen, ikincisi de elektrik ile ilgili olacak” bilgisini paylaştı. Enerji Bakanı, ayrıca İsrail ile GKRY elektrik şebekelerinin deniz altından kablolarla birbirine bağlanması konusu üzerinde de çalıştıklarını belirtti.

Türkiye karşı çıkmıştı

Yunanistan, İsrail ve GKRY, EastMed doğal gaz boru hattının yapımını öngören prensip anlaşmasını 2 Ocak 2020’de Atina’da imzalamış, Türkiye ise “Doğu Akdeniz’de en uzun kıyı şeridine sahip olan Türkiye’yi ve Kıbrıs Adası’nın doğal kaynakları üzerinde eşit haklara sahip olan Kıbrıs Türklerini yok sayan hiçbir proje başarılı olamayacaktır” tepkisini göstermişti.

O dönem Türkiye’nin İsrail, Mısır, GKRY ve Yunanistan gibi bölge ülkeleriyle olan fırtınalı ilişkileri, son dönemde yerini normalleşme adımlarına bıraktı.

En az 6 milyar euroya mal olması beklenen, denizin yer yer üç bin metre altından geçmesi ve 2025 yılında tamamlanması planlanan EastMed boru hattının maliyeti ve uygulanabilirliği konusundaki endişeler enerji çevrelerinde de sık sık dile getiriliyordu. Başlangıçta AB ile birlikte projeye güçlü destek veren ABD’nin desteğini çektiğine ve Yunan hükümetini proje konusunda uyardığına dair haberler 2022 yılı başında kamuoyuna yansımıştı.

Gelecekte hatlardan hidrojen taşınması planlanıyor

Rusya’nın geçen yıl 24 Şubat’ta Ukrayna’ya saldırmasıyla başlayan savaş, Avrupa’nın Rusya’ya enerji bağımlılığını azaltmasına yol açarken fosil yakıt kullanımını azaltması ve yeşil enerji kaynaklarına yönelmesi sonucunu doğurdu.

İsrail ile GKRY arasında döşenecek hattın, gelecekte hidrojen sevkiyatında da kullanılma potansiyeli bulunuyor. GKRY Enerji Bakanı Papanastasiu, “gerekli teknolojiler geliştirildiğinde ve yeterli yeşil enerji üretildiğinde” boru hatlarının hidrojen sevkiyatında da kullanılabileceğini teyit etti.

GKRY, temiz enerji olarak görülen hidrojenin, fosil enerji kaynaklarına yatırımı durduran Avrupa Yatırım Bankası ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasından da mali destek almasını umuyor.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close