Times: Suriyeli Kimya Uzmanı 14 Yıl Boyunca Gizlice CIA’ya Hizmet Etti - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Times: Suriyeli Kimya Uzmanı 14 Yıl Boyunca Gizlice CIA’ya Hizmet Etti

ABD’li bir yazarın yakın tarihte yayınlanan kitabı, Suriye’nin önde gelen kimyasal silah bilimcilerinden birinin 14 yıldır ‘gizlice’ Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) yararına çalıştığını ve ülkenin sarin gazı ve benzeri ölümcül maddeler geliştirmeye yönelik gizli programının ayrıntılarını aktardığını ortaya çıkardı.

CIA tarafından ‘kimyager’ olarak isimlendirilen bu bilim insanı, gizli görevine 1988 yılında başladı. Suriye istihbarat servisleri, 2001’de Washington’da casusluk yaptığını ortaya çıkarana kadar görevine devam etti. İngiliz The Times gazetesinin haberine göre aynı yıl kurşuna dizilerek idam edildi.

Washington Post gazetesi muhabiri ABD’li yazar Joby Warrick’in casusluk operasyonunun gerçeklerini ortaya çıkaran kitabının ‘The Red Line’ adını taşıması Eski ABD Başkanı Barack Obama’nın, 2012’de Suriye rejiminin iç savaşta kimyasal silah kullanmasını ‘kırmızı çizgi’ olarak nitelendirmesine işaret ediyor.

Suriyeli bilim insanının Washington’a hizmet etmek üzere ABD istihbarat servisinde işe alınması Avrupa’da bir konferansa katılmasıyla başladı. Konferanstan aylar sonra Şam’da bir Amerikan istihbarat görevlisiyle bir araya gelerek görevler konusunda anlaştılar.

Suriyeli bilim insanı, CIA’ya Şam’da ‘3000 Enstitüsü’ olarak bilinen son derece gizli bir kimyasal silah laboratuvarının bulunduğu yer hakkındaki bilgilerini aktardı. Ayrıca, Suriye’nin savaş başlıklarında ölümcül kimyasal silahlar kullanma planının ayrıntılarını da ortaya koydu.

İlgili Yazılar

Back to top button
Close
Close