The Telegraph: "Rusya, Ukrayna İHA'larını püskürtmek için zeplin ağı kurmayı planlıyor" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

The Telegraph: “Rusya, Ukrayna İHA’larını püskürtmek için zeplin ağı kurmayı planlıyor”

Abone Ol 

İngiliz Telegraph gazetesi, Rusya’nın Ukrayna’dan gelebilecek insansız hava aracı (İHA) saldırılarını engellemek için Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarında kullanılanlara benzer bir zeplin ağı kurmayı planladığını yazdı.

Rus askeri blog yazarları, Rus hava üslerini ve petrol rafinerilerini vuran Ukrayna İHA’larına karşı daha iyi savunma sistemleri ve hatta bir nükleer füze fırlatıldığında erken uyarı vermeyi amaçlayan gelişmiş bir radar sistemi kurulması çağrısında bulundu.

Rusya Ukrayna’daki savaşında daha önce de balon kullanmıştı.

Ukrayna hava kuvvetleri, geçtiğimiz yıl Rusya’yı bir füze ve İHA saldırısı öncesinde füze savunma sistemlerini şaşırtmak amacıyla Kiev üzerinde düzinelerce balon uçurmakla suçlamıştı.

Balonlar ilk olarak Birinci Dünya Savaşı’nda Batı Cephesi’nde siperleri görüntüleyen düşman uçaklarına karşı savunma amacıyla yaygın olarak kullanılmıştır.

İkinci Dünya Savaşı sırasında zeplinler, Alman bombardıman uçaklarına karşı savunma oluşturmak için çelik kabloları yukarı kaldırdı ve 1944’teki Normandiya çıkarmasına ait fotoğraflarda, Nazi uçaklarının Müttefik askerlerine yönelik saldırılarını caydırmak için düzinelerce zeplinin sahillerin üzerinde süzüldüğü görülüyor.

Şarku’l Avsat’ın gazeteden aktardığına göre, First Airship bu hafta St Petersburg’da düzenlenen bir konferansta, Rusya’nın derinliklerindeki enerji altyapısına ve diğer kilit hedeflere ciddi zarar veren saldırılara karşı koruma sağlaması beklenen bir ağı taşıyabilen balonları test etmeye başladığını duyurdu.

Şirketin genel müdürü Paulina Albeck şunları söyledi: “Balonlar halihazırda test edildi ve şirketi sipariş aldı. Asıl faaliyetimiz kargo balonları yapmak ama bugün atalarımızın tecrübesinden yola çıkarak bir koruma sistemi oluşturduk”

Balonlar hangarlardan havalanacak, art arda hızla yükselecek ve daha sonra 250 metre yüksekliğe ağ atarak savunma kordonu oluşturacak şekilde tasarlandı.

Şirket, her bir balon yerden 300 metre yüksekliğe kadar çıkabilir ve yerin hemen üzerinde asılı duran hafif bir ağ taşıyabilir. Şirket balonların ayrıca radar, elektronik karıştırıcılar ve 7 mil menzile kadar 360 derecelik bir görüş sağlayan video kameralarla donatılabileceğini belirtti.

Albeck şunları söyledi: “Bu özellikler, hassas bölgeleri tehdit eden alçaktan uçan dronlara karşı etkili bir bariyer oluşturarak büyük bir kapsama alanı sağlıyor ve dronlar ağı göremiyor, onlar için çok ince.”

Kaynak: Sarkul Avsat

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close