The New York Times: Pentagon, İsrail’de depolanan ABD silahlarını Ukrayna’ya gönderiyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

The New York Times: Pentagon, İsrail’de depolanan ABD silahlarını Ukrayna’ya gönderiyor

Abone Ol 

ABD’li ve İsrailli yetkililer, ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) Ukrayna’nın Rusya ile savaştaki ağır top mermisi ihtiyacını karşılamaya yardımcı olmak için İsrail’deki büyük ama az bilinen ABD mühimmat stokunu kullandığını bildirdi.

Şarku’l Avsat’ın New York Times’tan aktardığı habere göre, söz konusu stok, Pentagon’un Ortadoğu çatışmalarında kullanması için silah ve mühimmat sağlıyor. ABD ayrıca İsrail’in acil durumlarda bu silahlara erişmesine izin veriyor.

Ukrayna’daki çatışma, her iki tarafın da her gün birbirine binlerce mermi attığı ‘topçu güdümlü bir yıpratma savaşına’ dönüştü.

Ukrayna’nın Sovyet dönemi silahları için cephanesi tükendi, bu nedenle ABD ve diğer Batılı müttefikler tarafından kendisine verilen cephane ve ağır silahları kullanmaya başladı.

Askeri analistlere göre, topçular hem Ukrayna, hem de Rusya için kara muharebe ateş gücünün bel kemiğini oluşturuyor ve savaşın sonucu cephanenin önce hangi tarafta biteceğine bağlı olabilir.

Pentagon, ABD’deki stokların yetersiz olması ve ABD merkezli silah üreticilerinin Ukrayna muharebe operasyonlarının hızına ayak uyduramaması nedeniyle, sorunu çözmek için Güney Kore ve İsrail’deki yedek stoklara yöneldi.

Bu stokların hiçbirinin daha önce Ukrayna savaşında kullanıldığı bildirilmemişti.

Seul ve Tel Aviv’in Ukrayna’ya herhangi bir ölümcül askeri yardım göndermeyeceklerini açıkça beyan ettikleri göz önüne alındığında, Ukrayna’nın savaş çabalarını desteklemek için iki depodan yüz binlerce topçu mermisi göndermek diplomatik ve politik açıdan hassas bir adım.

İsrail , Moskova ile ilişkilerine zarar verme korkusuyla Ukrayna’ya silah sağlamayı sürekli olarak reddetti.

Tel Aviv, başlangıçta Pentagon’un cephanesini stoktan çekmesi halinde Ukrayna’nın silahlandırılmasında suç ortağı görünmekle ilgili endişelerini dile getirdi.

İsrailli ve ABD’li yetkililer, Ukrayna’ya gönderilecek 300 bin top mühimmatının yaklaşık yarısının Avrupa’ya sevk edildiğini ve Polonya üzerinden teslim edileceğini söyledi.

NATO ülkeleri de dahil olmak üzere düzinelerce ülkenin üst düzey savunma ve askeri yetkilileri, Ukrayna’ya daha fazla tank ve diğer silahların gönderilmesini görüşmek üzere Cuma günü Almanya’daki Ramstein Hava Üssü’nde toplanmaya hazırlanıyor.

ABD’li yetkililer ise, özellikle Rusya’nın ilkbaharda saldırılarını genişleteceği beklentisiyle, bu yıl yeterli ikmal sağlamak için Kiev’e göndermek üzere yeterli sayıda top mühimmatı toplamak için çabalıyor.

Bugüne kadar ABD, Ukrayna’ya bir milyondan biraz fazla 155 mm top mühimmatı gönderdi veya göndermeyi taahhüt etti.

İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan üst düzey bir ABD’li yetkili, bunların bir kısmının İsrail ve Güney Kore’deki stoklardan geldiğini söyledi.

Üst düzey İsrailli yetkililere göre, ABD İsrail’e topraklarındaki depolardan çektiği silah ve mühimmatı tekrar tedarik edeceğine ve acil bir durumda İsrail’e gerekli mühimmatı sağlayacağına söz verdi.

Almanya, Kanada, Estonya ve İtalya dahil olmak üzere diğer Batılı ülkeler Ukrayna’ya 155 mm top mühimmatı gönderdi.

ABD’li ve Batılı yetkililer, Ukrayna ordusunun ayda yaklaşık 90 bin top mermisi kullandığını söylüyor. Bu, ABD ve Avrupa ülkelerindeki toplam üretim oranının iki katı.

Dış Politika Araştırma Enstitüsü tarafından geçen ay yayınlanan bir analize göre, Ukrayna’nın özellikle topçu silahları için düzenli bir mühimmat ve yedek parça tedarik etmeye devam etmesi halinde, Rusya’nın ele geçirdiği daha fazla bölgeyi geri alma şansı yüksek olacak.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close