Terör örgütü YPG, ABD'den hava savunma talep etti - M5 Dergi
GündemÖne Çıkan

Terör örgütü YPG, ABD’den hava savunma talep etti

Abone Ol 

Terör örgütü elebaşlarından Ferhat Abdi Şahin, Türkiye ve İran destekli grupların İHA’lı saldırılarından dolayı ABD’den hava savunma yeteneklerinin artırılmasını talep etti. Abdi, “ABD’nin bölgeden çekilmeyeceğine dair güvence aldık.” dedi.

Terör örgütü PKK/YPG uzantısı Suriye Demokratik Güçleri (SDG) elebaşı “Mazlum Kobani” kod adlı terörist Ferhat Abdi Şahin, İngiliz haber ajansı Reuters’a konuştu.

7 Ekim’de İsrail-Hamas arasında patlak veren savaşın ardından İran yanlısı gruplar, Suriye ve Irak’ta ABD üslerine yüzlerce saldırı gerçekleştirdi. Bu saldırılardan, ABD’nin desteklediği terör örgütü SDG de nasibini aldı. İran yanlısı bir grubun son saldırısında, 6 terörist öldü. Türkiye de örgütün petrol havzaları dahil çok sayıda tesisine operasyon düzenlemişti.

HAVA SAVUNMA SİSTEMLERİ TALEBİ

Bu durumdan şikayet eden teröristbaşı Şahin, Kuzey ve Doğu Suriye’de daha fazla hava savunmasına ihtiyaç duyduklarını söyledi.

ABD’den hava savunma yeteneklerinin artırılmasını talep eden SDG, halihazırda stratejik petrol sahaları ve yaklaşık 900 ABD askerine ev sahipliği yapan alanlar dahil olmak üzere Suriye’nin önemli bir bölümünü işgal altında tutuyor.

ABD “ÇEKİLMEYECEĞİZ” GÜVENCESİ VERDİ

ABD kuvvetlerinin bölgeden çekilme ihtimaline ilişkin iddiaları da değerlendiren Şahin; ABD Dışişleri Bakanlığı, Beyaz Saray ve Pentagon’dan buradaki ABD güçlerinin çekilmeyeceğine, kalmaya devam edeceğine dair güvence aldıklarını söyledi.

“Geri çekilme gelecekte mümkün olabilir. Amerikan birliklerinin burada sonsuza kadar kalmasını beklemiyoruz.” diyen teröristbaşı Şahin, ABD’nin bölgeyi terk etmesinin hemen ardından Türkiye’den gelen tehditlerin artacağını belirtti.

Kaynak: Haber7

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close