Terör Örgütü PYD/YPG’den Ortak Askeri Meclis açıklaması: Menaf Talas’ı destekliyoruz - M5 Dergi
Öne Çıkan

Terör Örgütü PYD/YPG’den Ortak Askeri Meclis açıklaması: Menaf Talas’ı destekliyoruz

Terör örgütü PYD/YPG’nin ana omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Suriye’de ortak bir Askeri Meclis kurulması fikrini desteklediklerini bildirdi. SDG’nin Meclis’in başına Menaf Talas’ın geçmesini kabul edeceğini ifade etti.

Son zamanlarda gündeme gelen Suriye’de ortak bir Askeri Meclis kurulmasına ilişkin bir açıklama yapan SDG Sözcüsü Kino Gabriel, bu fikri desteklediklerini belirterek konuyla ilgili Esed rejiminin eski Generallerinden Menaf Talas ile görüştüklerini söyledi.

Talas ile bir dizi görüşme gerçekleştirdiklerini dile getiren Gabriel, yapılan görüşmelerde Askeri Meclis’in görev ve hedefleri üzerine görüş alışverişinde bulunduklarını aktardı.

Gabriel, Talas ile yapılan görüşmelerin herkesi memnun edecek bir anlaşmaya ulaşana kadar sürdürülmesini hedeflediklerinin altını çizdi.

SDG sözcüsü, Suriye’de çözümün tek yolunun siyasi olduğuna inandıklarını vurguladığı açıklamasında, “Askeri Meclis’e paralel olarak herkesin katılacağı bir siyasi yapı da oluşturulmalı. Bu oluşum Askeri Meclis ile birbirini tamamlamalıdır” ifadelerini kullandı.

Menaf Talas, Hafız Esed’in yakın Sünni dostlarından Eski Suriye Savunma Bakanı Mustafa Talas’ın oğlu olarak, rejim ordusunda Tümgeneralliğe kadar yükselmişti.

Talas, 2011 yılında Suriye’de rejim karşıtı protesto eylemlerinin başlamasının ardından 2012 yılında rejimden koparak Türkiye’ye kaçmış, daha sonra buradan Fransa’ya gitmişti.

İlgili Yazılar

Back to top button
Close
Close