TB2, üç günde 26 milyon dolarlık Rus askeri tehçizatını yok etti - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

TB2, üç günde 26 milyon dolarlık Rus askeri tehçizatını yok etti

Abone Ol 

 Ukraynalı askeri yetkili Valery Zaluzhny cumartesi günü yaptığı açıklamada, Türk yapımı Bayraktar TB2 dronlarının sadece üç gün içinde 26.5 milyon dolarlık Rus askeri varlığını etkisiz hale getirdiğini açıkladı.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne göre, taktik insansız hava araçları sekiz Rus T-72 tankına ve bir Acacia kundağı motorlu silaha ciddi şekilde zarar verdi.

Ayrıca 31 Ağustos ve 2 Eylül arasında birkaç piyade savaş aracını ve topçu sistemini etkisiz hale getirdiler.

Türkiye’nin Bayraktar insansız hava araçları, Rus saldırganlığına karşı savaşmak için Ukrayna’ya tedarik edildikten sonra, uluslararası alanda kendilerine daha fazla isim yaptı.

Geliştiricisi, Ukrayna’daki taktik insansız hava araçlarının bariz başarısının, “tüm dünyayı” insansız sistem için bir müşteri haline getirdiğini söylüyor.

Bayraktar insansız uçaklarının gelmesinden önce, Ukrayna’nın Rus mevzilerini gözlemlemek için 50’den az askeri hava aracı vardı.

Ancak işgalin 24 Şubat’ta başlamasından bu yana, helikopterler, zırhlı savaş araçları, gemileri ve komuta karakolları gibi Rus varlıklarını etkisiz hale getiren 50’den fazla Bayraktar TB2 insansız hava aracı tedarik edildi.

Forbes, savaşın ilk dört ayında insansız sistemleri “En Değerli Oyuncu” olarak nitelendirdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri için üretilen Bayraktar TB2, askeri araçları ve hava savunma sistemlerini imha edebilen orta irtifa, uzun menzilli taktik insansız hava aracıdır.

Tek bir Rotax 912 içten yanmalı motorla çalışır, bu da drone’nun saatte 220 kilometreye (136 mil) kadar seyahat etmesine izin verir.

İnsansız sistem 150 kilometreden (93 mil) fazla uçuş menziline sahip ve maksimum 27.000 fit (8 kilometre) yükseklikte uçabiliyor.

Ayrıca Bayraktar TB2, yüksek performanslı kameralar ve lazer güdümlü akıllı mühimmatlarla donatıldı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close