Tayvan'ın yeniden tasarlanan uzun menzilli İHA'sını savaş testinden geçiriyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Tayvan’ın yeniden tasarlanan uzun menzilli İHA’sını savaş testinden geçiriyor

Abone Ol 

Tayvan’ın yerli Teng Yun 2 insansız hava aracının yeniden tasarlanmış bir versiyonu muharebe testlerine tabi tuttuğunu açıklıyor.

Taipei Times’ın Tayvan güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberine göre testler Mart ayı ortasında başladı ancak tamamlanma tarihi bilinmiyor.

Ulusal Chung-Shan Bilim ve Teknoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen insansız hava aracı geçen yıl muharebe testinde başarısız olmuş ve yeniden tasarlanması gerekmişti.

Focus Taiwan’a göre, yeniden tasarım dronun performansını arttırmak için hem yazılım hem de donanımda değişiklikler içeriyor.

Geliştirme aşamaları

Bir silah sisteminin seri üretime girmeden önce dört geliştirme aşamasından geçmesi gerekir: ilk kavramsal tasarım aşaması, mühendislik geliştirme aşaması, ilk silah testi ve savaşa hazırlık testi.

Savaş uçağı 2019’da tanıtıldı ve Mart 2022’de ilk silah testini geçti ve Haziran ayında 20 saatlik bir uçuş testini tamamladı.

MQ-1 Predator’a benziyor

Uzun ömürlü, uydu güdümlü drone hem muharebe hem de keşif için birden fazla faydalı yük taşıyabilir.

Askeri kaynaklara göre ABD’nin MQ-1 Predator insansız hava aracına benzeyen drone ve AGM-114 Hellfire füzelerini kullanabilmektedir.

Bir turboprop motordan güç alır ve 1.000 kilometreden fazla menzile ve 7.620 metre irtifa tavanına sahiptir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close