Tayvan Ordusu, Çin'in olası isgalini simüle ettiği bir tatbikat gerçekleştiriyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Tayvan Ordusu, Çin’in olası isgalini simüle ettiği bir tatbikat gerçekleştiriyor

Abone Ol 

Tayvan ordusu, Çin’in düzenli askeri tatbikatlarından birini aniden ada ülkesine yönelik gerçek bir saldırıya dönüştürmesini simüle etti.

Simülasyon, Pekin’in savaş uçakları uçurarak ve savaş gemilerini bölgeye göndererek askeri gücünü giderek arttırdığı Tayvan’ın doğu kıyısı açıklarında gerçekleştirildi.

Tatbikat sırasında Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nu temsil eden kırmızı miğferli birlikler doğudaki Taitung ilçesine paraşütle inerek sürpriz bir saldırı başlattı.

Temsili düşman hava saldırı birimlerine kilit altyapı ve savunma hedeflerini vurmaları için rehberlik ettiler.

Emirleri alan Tayvanlı birlikler önce savaş alanındaki düşman pozisyonlarını ve dinamiklerini değerlendirmek için insansız hava araçlarını kullanarak bir keşif görevi gerçekleştirdi.

Kısa süre sonra tanklar, zırhlı personel taşıyıcılar, kundağı motorlu obüsler ve keskin nişancılarla savaş alanına intikal ettiler.

Savaşa Hazırlığı Optimize Etmek

Tümgeneral Tan Yung’a göre simülasyon ülkenin istihbarat, komuta, iletişim ve saldırı yeteneklerini güçlendirmeyi amaçlıyordu.

Ayrıca Çin’den gelen tehditlerin arttığı bir dönemde Tayvanlı birliklerin savaşa hazırlık durumunun optimize edilmesine de yardımcı oldu.

Pekin Tayvan’ı ayrılıkçı bir eyalet olarak görüyor ve yeniden birleştirmek için askeri güç kullanabileceğini ima ediyor.

Yung, simülasyona tanıklık eden gazetecilere tatbikatın kısmen ülkenin kendini savunma kabiliyetine olan kamu güvenini arttırmayı da amaçladığını açıkladı.

Potansiyel saldırı

Çin, Nisan 2023’te kendi yönetimindeki adaya saldırı simülasyonu yapmak için savaş tatbikatları düzenlemesi de dahil olmak üzere Tayvan yakınlarında büyük ölçekli askeri tatbikatlar gerçekleştiriyor.

Ayrıca dört gün içinde Tayvan’ın münhasır bölgesine 140’tan fazla savaş uçağı ve 50 savaş gemisi göndererek “ada kuşatma devriyesini” hızlandırdı.

Askeri analistlere göre, Çin askeri tatbikatlarının artan baskısı, Tayvan halkının gardını düşürmek için bir tür “bilişsel savaş” olabilir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close