Tayvan: "Hiçbir askeri işgale göz yummayacağız" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Tayvan: “Hiçbir askeri işgale göz yummayacağız”

Abone Ol 

Tayvan Anakara İşleri Konseyi (MAC), Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretine ilişkin açıklamalarını eleştirerek, “Ulusal egemenliğimizi kararlı bir şekilde koruyoruz ve hiçbir askeri işgale göz yummayacağız” dedi.

BD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Çin ile ABD arasında kriz çıkaran Tayvan ziyareti tamamlandı. Pelosi ve beraberindeki heyetin Tayvan’dan ayrılmasının ardından Tayvan Anakara İşleri Konseyi yaptığı resmi açıklamada Çin’in sert tutumunu eleştirdi.

Açıklamada, “Tayvan’ın ülkenin özgürlük ve demokrasi değerlerini destekleyen uluslararası dostlara her zaman kapısı açıktır. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyareti, güvenlik çıkarlarına bağlı uzun süredir devam eden güçlü Tayvan-ABD dostluğu ve ortaklığının önemli bir göstergesidir. Tayvan, 23 milyon nüfusuyla sağlam demokratik direnci olan bir toplumdur. Bu özelliği sayesinde Tayvan’a uluslararası destek sağlanması çok olağandır. Otoriter rejimlerin ulusal egemenliğimize yönelik tacizlerini engellemede ve Hint-Pasifik bölgesinin hem barış hem de istikrarını birlikte korumada başarılı olacağımıza kuvvetle inanıyoruz” denildi.

Ayrıca açıklamada, “MAC olarak Tayvan’a yönelik Çin Komünist Partisi tarafından yapılan sindirme ve misilleme hareketlerini yakından takip ederek yürüttüğümüz araştırma sonucunda tüm bu kampanyanın ÇKP tarafından organize edilen, küresel toplumu Tayvan’a verdikleri desteği geri çekmeye zorlamayı amaçlayan baskı politikaları olduğunu fark ettik” ifadelerine yer verildi.

“ÇKP, uluslararası düzeni ihlal etti”

Açıklamada, “ÇKP’nin Tayvan Boğazı ve bölgedeki durumları daha da kötüleştirerek Tayvan’ı bir birleşme müzakeresine zorlama hedefini ilerletmek için Tayvan’ı izole ve çaresiz hale getirme ihtimalini göz ardı etmiyoruz. Eğer bu gerçekleşirse, Doğu Asya’nın barışı ve refahı büyük tehlike altına girecek. MAC, demokratik ulusları dayanışma göstermeye, tutumumuzu açık bir şekilde dile getirmeye ve otoriterliğin yayılmasını durdurmak için karşı önlemler almaya çağırıyor” denildi.

Kaynak: AA

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close