Tayvan gerginliği tırmanıyor: Çin ne kadar nükleer silaha sahip? - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Tayvan gerginliği tırmanıyor: Çin ne kadar nükleer silaha sahip?

Abone Ol 

Çin’in askeri güç gösterisi için Tayvan yakınlarında balistik füzeler ateşlemeye başlamasının ardından Asya’da yeni savaş endişeleri canlandı.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin yakın zamanda Tayvan’a yaptığı ziyaret sonrasında iki ülke arasındaki gerginlik yükseldi.

Çin adayı nihayetinde (gerekirse zorla) tekrar Pekin’in kontrolüne girecek ayrılıkçı bir eyalet olarak görürken Tayvan kendisini bağımsız bir ülke olarak görüyor.

Çin, Tayvan ve Batı arasında giderek daha da gerginleşen ilişkilere dair küresel endişeler artarken, Çin’in ne kadar nükleer güce sahip olduğuna bakıyoruz.

Tahminen 350 silahla Çin, Rusya ve ABD’nin ardından dünyanın en büyük üçüncü nükleer cephaneliğine sahip.

İlk olarak Soğuk Savaş sırasında nükleer silah geliştiren ve 2020’den bu yana 30 nükleer silaha daha sahip olan ülkenin, nükleer cephaneliğini genişletmeye devam etmesi bekleniyor.

Geçen kasımda Pentagon’un hazırladığı bir raporda, Çin nükleer gücünün ABD’nin bir yıl önce öngördüğünden çok daha hızlı genişlediği uyarısı vardı.

ABD, Pekin’in 2030’a kadar binden fazla silaha sahip olabileceğinden korkuyor.

Military Balance 2022’ye (Askeri Denge 2022) göre Çin’in ayrıca Tayvan’ın 69 bin askerini gölgede bırakan, 2 milyondan fazla askerden oluşan bir ordusu var.

Ülke aynı zamanda 5 bin 400 tank, 3 bin 200’ün üzerinde hava taşıtı, 59 denizaltı, 86 donanma gemisi ve 10 binin biraz altında ağır silaha sahip.

Öte yandan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres geçen hafta Asya, Ortadoğu ve Ukrayna’daki nükleer tehditleri gerekçe göstererek “İnsanlığın nükleer yok oluşa sadece bir yanlış anlaşılma, bir yanlış hesaplama mesafesinde olduğu” uyarısını yapmıştı.

Aynı zamanda, Birleşik Krallık’ın ulusal güvenlik danışmanı Sör Stephen Lovegrove, “iletişim kopukluğu” nedeniyle Batı’nın Çin veya Rusya’yla nükleer çatışma riskine girdiği uyarısında bulundu.

Washington’daki Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi’nde yaptığı konuşmada Lovegrove, “Çin’in cephaneliğindeki nükleer silah sistemlerinin hem sayısını hem de çeşidini artıracak nükleer modernizasyon programıyla ilgili belirgin endişelerimiz var” dedi.

Kaynak: M5, Independent

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close