Tayvan en büyük savaş gemisi LPD Yu Shan'ı teslim aldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Tayvan en büyük savaş gemisi LPD Yu Shan’ı teslim aldı

Abone Ol 

Tayvan Donanması, birlikleri karaya çıkarmak ve savunmasız adalara tedarik hatlarını desteklemek için kullanılabilecek yeni, yerli yapım amfibi savaş gemisini teslim aldı.

Gemi, Tayvan Donanmasının en büyük gemisi olarak öne çıkıyor.

Tayvan’ın en yüksek dağının adını taşıyan 10.600 tonluk Yu Shan, Tayvan Devlet Başkanı Tsai’nin adayı kendisine ait olduğunu iddia eden Çin’in artan baskısı altında silahlı kuvvetleri modernize etme konusundaki iddialı programındaki en son gelişmeyi temsil ediyor.

Güneydeki liman kenti Kaohsiung’daki teslimat töreninde konuşan Tsai, geminin Tayvan’ın kendi savaş gemilerinin üretimini artırma ve ‘ulusal savunma özerkliği’ hedefine ulaşma çabalarının bir kanıtı olduğunu söyledi.

“Çin’in askeri tehditleri söz konusu olduğunda, yalnızca öz savunma yeteneklerimizi güçlendirerek gerçek barış olabilir.

Ordunun ülkeyi savunmak için en iyi donanıma sahip olması için ulusal savunma özerkliğini uygulamak sürekli politikamız ve kararlılığımızdır.”

Tayvanlı gemi üreticisi China Shipbuilding Corporation (CSBC) tarafından inşa edilen LPD Yu Shan, Nisan 2021’de denize indirildi ve kızaktan indirme töreninden yaklaşık bir yıl sonra, 6 Temmuz 2022’de deniz denemelerine başladı.

Geminin toplam uzunluğu 153 metre, toplam genişliği 23 metre, gövde draftı 6 metre ve tam yük deplasmanı 10.600 ton.

Yeni LPD, maksimum 21.5 knot hıza ulaşabiliyor.

LPD Yu Shan, 32 adet TC-2N (4×8) orta menzilli hava savunma füzesi, 76 mm’lik bir top ve iki Phalanx CIWS ile donanmış durumda.

LPD, AAV-7 amfibi saldırı araçları, çıkarma araçları, Hummer araçları ve 673 asker taşıyabiliyor.

Yu Shan ayrıca amfibi operasyonlar için 5 LCM taşıma kapasitesine sahip.

Geminin ana görevi amfibi operasyonlar olacak.

Tayvan’ın dış (deniz) adalarında amfibi muharebe görevleri yürütmek veya kurtarma operasyonları gerçekleştirmek için bir amfibi görev gücünde ana birim olarak hizmet etmek ve bir deniz seyyar sahra hastanesi olarak hizmet etmek. İkincil roller arasında afet yardımı (gemi geçici bir sahra hastanesi olarak hizmet verebilir) ve uluslararası insani yardım yer alıyor.

CSBC, Tayvan Donanması için dört adet LPD inşa edecek.

Yu Shan, Tayvan Donanması’nın 50 yılı aşkın bir süredir işlettiği Tayvan Donanmasının faaliyet gösteren tek amfibi gemisi olan ROCS Hsu Hai’nin (eski USS Pensacola) yerini alacak.

CSBC Başkanı Cheng Wen-lung geminin çıkarma gemileri ve helikopterler için alana sahip amfibi bir savaş gemisi olmasının yanı sıra, Güney Çin Denizi ve Çin kıyılarına yakın olan açık deniz Tayvan adaları için ‘ana nakliye rolünü’ üstleneceğini söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri, Tayvan’ın en önemli uluslararası silah tedarikçisi olmasına rağmen, Tsai, Tayvan’ı mümkün olduğunca kendi kendine yeterli hale getirmeye çalışmak için yerli silah endüstrisini destekledi.

Kaynak: NavalNews, Gdh Digital

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close