Tayvan Dışişleri Bakanlığı: "Çin, kesinlikle bir savaş başlatmaya hazırlanıyor" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Tayvan Dışişleri Bakanlığı: “Çin, kesinlikle bir savaş başlatmaya hazırlanıyor”

Abone Ol 

Tayvan Dışişleri Bakanı Joseph Wu; Çin’in “kesinlikle bir savaş başlatmaya hazırlandığını” belirtti.

Çin’in, Tayvan çevresindeki askeri tatbikatlar sırasında Tayvan’a “müşterek hassasiyetli saldırılar” simülasyonu yapmasından bir gün sonra Tayvan Dışişleri Bakanı Joseph Wu, CNN’e verdiği özel bir röportajda Pekin’in “kesinlikle bir savaş başlatmaya hazırlandığını” belirtti.

Wu, “Çin’in askeri tatbikatlarının boyutuna ve söylemlerine baktığımızda, Tayvan’a karşı kesinlikle bir savaş başlatmaya hazırlandıkları görünüyor” açıklamasında bulundu. 

Diğer yandan Tayvan Dışişleri Bakanlığı’na göre; Çin lideri Xi’nin ordusuna 2027’ye kadar hazırlıklı olma talimatı verdiğine dair ABD istihbarat değerlendirmeleri de bu ihtimali artırıyor. 

Tayvan Dışişleri Bakanı Joseph Wu ayrıca; “Çinli liderler, Tayvan’a karşı güç kullanmaya karar vermeden önce iki kez düşünecekler. Ve 2025 veya 2027 ve hatta sonrası fark etmeksizin, Tayvan’ın acilen hazırlanması gerekiyor” ifadelerini kullandı. 

ABD ile Çin arasındaki gerilim Tayvan başlığı üzerinden yükselirken, ABD Başkanı Joe Biden ise Çin’in olası bir saldırısı durumunda ABD’nin Tayvan’ı askeri olarak savunacağını belirtmişti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close