Tayvan: "Çin, ABD Donanması gemilerine yönelik saldırıları simüle ediyor" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Tayvan: “Çin, ABD Donanması gemilerine yönelik saldırıları simüle ediyor”

Abone Ol 

Tayvan Savunma Bakanlığı, Pekin’in askeri faaliyetleri ile ilgili bir rapor yayımladı.

Tayvan Savunma Bakanlığı yayımladığı raporda; Çin’in ABD Donanması gemilerine yönelik saldırıları simüle ettiğini ve bir savaş durumunda yabancı kuvvetlerin Tayvan’ın yardımına gelmesini önlemeyi hedeflediğini açıkladı.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin geçen ay Taipei’ye yaptığı ziyaretin ardından Tayvan ile Çin arasındaki gerilim tırmandı.

Taipei hükümetinin güçlü itirazlarına rağmen Tayvan’ı kendi toprakları olarak gösteren Çin, Pelosi’nin gezisinin ardından büyük askeri tatbikatlar düzenledi ve ada yakınlarında hala askeri faaliyetlerini sürdürüyor.

Tayvan Savunma Bakanlığı parlamentoya sunduğu raporda, Çin’in adaya yönelik bir saldırı için savaş hazırlıklarını güçlendirmeye devam ettiğini belirtti. Rapor; Japonya’dan Tayvan, Filipinler ve oradan Borneo’ya uzanan ve Çin’in kıyı denizlerini çevreleyen ilk ada zincirine odaklanıyor.

Raporda, Çin’in “ABD gemilerine simüle edilmiş saldırılar gerçekleştirmek için muharebe tatbikatları kullandığı” ve 2035 yılına kadar bu ada zincirinin stratejik kontrolünü ele geçirmeyi hedeflediği belirtildi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close