Tayvan, askerlerini eğitim için ABD'ye gönderecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Tayvan, askerlerini eğitim için ABD’ye gönderecek

Abone Ol 

Tayvan, yüksek hareket kabiliyetli topçu roket sistemleri (HIMARS) ve M1A2T Abrams tankları konusunda kapsamlı bir eğitim almak üzere önümüzdeki yıl ABD’ye 100’den fazla asker göndermeye hazırlanıyor.

The Taiwan News, Tayvan’ın ilk M1A2T Abrams tanklarını ve HIMARS roketatarlarını 2024 yılında teslim almayı beklediğini ve bu nedenle bu savaş araçlarının operasyonel kullanımına hazırlık olarak, Tayvan askerlerinin ABD’de eğitim alacağını yazdı.

The Taiwan News tarafından verilen bilgilere göre ABD’de eğitim alan bu askerler daha sonra her iki silah sistemi için eğitmen olarak görev yapacak ve döndüklerinde eğitim operasyonlarını denetleyecek.

Diğer yandan 2019 yılında yapılan bir anlaşmayla ABD’den alınması kararlaştırılan 108 adet M1A2T tankının önümüzdeki yıldan itibaren Tayvan’a sevk edilmesi planlanıyor. İlk parti 38 tankın 2024’te, 42 tankın 2025’te ve kalan 28 tankın da 2026’da teslim edilmesi öngörülüyor.

Benzer şekilde, ABD 2020 yılında Tayvan’a 11 adet HIMARS sisteminin satışına izin vermiş ve Tayvan’ın 18 adet daha tedarik etmesi için ek bir anlaşma yapmıştı. İlk 11 HIMARS sisteminin teslimatının önümüzdeki yıl başlaması ve 2025 yılına kadar devam etmesi planlanıyor. İlave 18 HIMARS sisteminin ise 2026 yılında teslim edilmesi öngörülüyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close