TASS: "Rusya’nın silah ihracat portföyü 23 yılın rekorunu kırdı" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

TASS: “Rusya’nın silah ihracat portföyü 23 yılın rekorunu kırdı”

Abone Ol 

Rusya’nın devlet savunma sanayi şirketi Rosoboroneksport’un Genel Müdürü Aleksandr Mikheev, şirketin sipariş portföyünün 2023 yılı sonuna kadar 55 milyar doları aşarak son 23 yılın rekorunu kırdığını açıkladı.

Rus devlet medyası TASS tarafından verilen bilgilere göre; Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen savunma sanayi fuarı World Defense Show’da gazetecilere konuşan Rosoboroneksport’un Genel Müdürü Aleksandr Mikheev, yaptırımlar nedeniyle Rusya’nın dünya silah pazarındaki konumunu kaybettiği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Miheyev, “Savunma ortaklarımızın çoğu, başta ulusal savunma sektörümüze ve özellikle Rosoboroneksport olmak üzere Rusya’ya yönelik uygulanan tek taraflı yaptırımları gayri meşru rekabet aracı ve Batı’nın kendi üreticilerine verdiği destek aracı olarak değerlendiriyor. Ancak, Rus silahlarının çoüunun savaş meydanında Batı’nın silahlarından üstün olduğu görülüyor ve bu nedenle Rusya tercih ediliyor.” ifadelerini kullandı.

Miheyev, Rosoboroneksport’un geçen yıl Rusya içinde ve dışında 30’dan fazla üst düzey görüşme ve müzakerelere katıldığını, yaklaşık 250 yabancı heyeti kabul ettiğini de belirtti.

Ayrıca, Rosoboroneksport’un 2023 yılında 30 ülkeyle askeri teknik işbirliği yürüttüğünü açıklayan Miheyev, bunun son 10 yılın ortalamasına denk olduğunu belirterek, “Dahası, sadece bir yıl içerisinde, son model Rus askeri teçhizatı için diğer ülkelerle 12 milyar doları geçen sözleşmeler imzaladık” ifadelerini kullandı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close