Tanklar ve savaş uçaklarından sonra Polonya, Güney Kore’den Chunmoo MLRS'yi satın alıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Tanklar ve savaş uçaklarından sonra Polonya, Güney Kore’den Chunmoo MLRS’yi satın alıyor

Abone Ol 

 Polonya, Hawnha Defence tarafından geliştirilen K239 Chunmoo çok namlulu roket atar satın alınması için Güney Kore ile müzakereleri tamamladı.

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak Perşembe günü ülkenin 300 kadar sistem satın alacağını doğruladı. Önceki raporlara göre işbirliği, Güney Koreli MLRS fırlatıcılarının Polonya tarafından geliştirilen Jelcz araçları ve Topaz savaş yönetim sistemleri ile entegre olmasını sağlayacak teknoloji transferi anlaşmalarını içerebilir.

Błaszczak ayrıca yerel medya ile yaptığı röportajda Polonya endüstrisinin anlaşmanın bir parçası olarak füze üretiminde teknik bilgi kazanacağını söyledi.

Hanwha tarafından geliştirilen K239 Chunmoo, 2013 yılında Kore Cumhuriyeti Ordusu ile hizmete girdi ve 130 mm ve 230 mm de dahil olmak üzere çeşitli kalibrelerde mühimmat ateşleyebiliyor. 239 mm mühimmatlar da ateşleyebiliyor ve yaklaşık 80 kilometrelik bir menzili olduğu belirtiliyor.

Polonya, Chunmoo’yu halihazırda hizmette olan ABD yapımı HIMARS fırlatıcılarıyla birlikte kullanacak. Ülkenin savunma bakanlığı bu yıl pek çok askeri alım yaptı ve Ukrayna’daki Rus işgalinin ardından alımlarını hızlandırdı.

Polonya, iki ülkenin Polonya’nın K2 Black Panther tanklarını ve K9 kundağı motorlu obüslerini yaklaşık 5,7 milyar dolarlık anlaşmalarla satın alması için resmi bir anlaşmayı imzalamasının ardından Güney Koreli MLRS’yi satın alıyor. Güney Kore, Polonya’ya 48 adet FA-50 hafif savaş uçağı da teslim edecek.

Polonya’nın, çok namlulu roket atarlarda olduğu gibi, bu yılın başlarında 250 adet M1A2 SEPv3 Abrams tankı siparişi vererek hem Güney Kore’den hem de ABD’den tankları işleteceğini belirtmekte fayda var.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close