Suudi Arabistan, Yunanistan ile askeri tatbikatlara katılacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Suudi Arabistan, Yunanistan ile askeri tatbikatlara katılacak

Abone Ol 

Suudi Kraliyet Hava Kuvvetleri, önümüzdeki hafta Yunanistan’ın Suda Hava Kuvvetleri Üssü’nde başlaması planlanan Yunanistan ile ortak bir eğitim tatbikatı olan Falcon Eye 3’e katılacak.

RSAF’ın komutan yardımcısı Tümgeneral Talal Al-Ghamdi, Falcon Eye 3’ün RSAF ve Yunan mevkidaşı için en umut verici ikili hava tatbikatları arasında olduğunu ve geçmiş tatbikatların stratejik, operasyonel ve taktik seviyelerde başarı elde ettiğini söyledi.

Tatbikata katılan RSAF grubunun komutanı Albay Khalifa Al-Enezi:

“Suudi Hava Kuvvetleri tüm hava, teknik ve destek ekipleriyle birlikte bir dizi F-15 savaş uçağıyla tatbikata katılıyor.

Bu tatbikatlar, Yunan ve Suudi hava kuvvetleri arasındaki iş birliğini geliştirmeyi ve uluslararası sınırlar arasında uçuşlar gerçekleştirerek, operasyonel ve eğitim görevlerini yerine getirerek ve askeri deneyim alışverişinde bulunarak misyonlara ulaşmak için savaşa hazırlık seviyesini yükseltmeyi amaçlıyor.”

Tatbikatlar, saldırı ve savunma karşı ve hava destek operasyonları da dahil olmak üzere çeşitli eğitim sortilerinin uygulanmasına odaklanacak.

Mayıs 2021’de Yunan ve Suudi hava kuvvetleri, kuzey sektöründeki Kral Faysal Hava Üssü’nde Falcon Eye 2’yi düzenledi.

Tatbikat, Suudi Arabistan’ın F-15C ve Yunan Hava Kuvvetleri F-16 uçaklarının ortak sortileriyle gerçekleştirildi.

Kral Faysal Hava Üssü Komutanı Tümgeneral Naser bin Saeed Al-Qahtani, tatbikatın iki ülke arasındaki ikili ilişkileri güçlendirdiğini söyledi.

Kaynak: Arabnews, Gdh

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close