Stoltenberg: "ABD Çin'i durdurmak istiyorsa, Putin'i yenmeli" - M5 Dergi
GündemÖne Çıkan

Stoltenberg: “ABD Çin’i durdurmak istiyorsa, Putin’i yenmeli”

Abone Ol 

CFR’nin paneline katılan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Eğer ABD, Çin ile ilgili endişe duyuyorsa ve Asya’ya yönelmek istiyorsa, Putin’in Ukrayna’daki savaşı kazanmayacağını garantilemeli” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu için bulunduğu New York’ta önde gelen düşünce kuruluşlarından Dış İlişkiler Konseyi’nin (CFR) düzenlediği panele katılan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ABD’nin Çin ile daha kolay baş edebilmek için Ukrayna’nın savaşı kazanmasını garantilemesi gerektiğini söyledi.

Kuzey Amerika ve Avrupa bölgesinin küresel tehditlerle karşı karşıya olduğunu belirten Stoltenberg, bu nedenle NATO’nun Avustralya, Yeni Zelanda ve Japonya gibi ülkelerle ortaklıklar kurduğunu ancak bunun İttifak’ın buralara genişleyeceği anlamına gelmediğini söyledi.

“NATO KÜRESEL KOLEKTİF SAVUNMA ÖRGÜTÜ OLMAYACAK”

Stoltenberg, “NATO, bölgesel bir ittifak olarak kalacak. Bu, NATO’nun Kuzey Amerika ve Avrupa ittifakı olarak kalacağı anlamına geliyor. Eğer bir genişleme olacaksa bu Avrupa ülkeleriyle olacak. NATO küresel kolektif savunma örgütü olmayacak.” dedi.

“ABD ÇİN’İ DURDURMAK İSTİYORSA PUTİN’İ UKRAYNA’DA YENMELİ”

Ukrayna’daki savaşın müttefiklere yönelttiği tehditle ilgili Stoltenberg, “Eğer ABD, Çin ile ilgili endişe duyuyorsa, (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin’in Ukrayna’daki savaşı kazanmayacağını garantilemeli.” dedi.

Stoltenberg, Ukrayna’nın savaşı kazanması halinde NATO’nun Avrupa’nın ikinci büyük ordusuna sahip olacağını, Avrupa ülkelerinin son dönemde artırdığı savunma harcamalarıyla birlikte bakıldığında Çin ile ilgili daha az endişe duyulması gereken bir durumun ortaya çıkacağını anlattı.

NATO Genel Sekreteri, Ukrayna’nın kazanmasını garanti altına almasının ABD’nin çıkarına olduğunu, bunun Çin ile baş etmesini kolaylaştıracağını vurguladı.

DÜNYAYI YÖNETEN GİZLİ ÖRGÜTLERİN KARARGAHI: CFR
[Siyonizmin en güçlü lobisi CFR (Amerikan Dış İlişkiler Konseyi), kamuoyunda Amerikan derin devleti olarak biliniyor.

CFR’nin Piramit, Süleyman mabedi, tek hükümetli dünya, Sion’un oğullarının vaat edilmiş birleşik krallığı, evrensel kardeşlik gibi sapkın düşünceleri savunan ve karanlık gizli cemiyetlerin insanlığa zararlı ideolojisini ilk harekete resmi olarak geçiren kuruluş olduğu iddiaları dillendiriliyor.]

Kaynak: AA, Haber7

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close