South China Morning: "Suudi Arabistan ve Mısır silah tedarikinde ABD yerine Çin'e yöneliyor" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

South China Morning: “Suudi Arabistan ve Mısır silah tedarikinde ABD yerine Çin’e yöneliyor”

Abone Ol 

Suudi Arabistan ve Mısır’ın Çin’le silah tedariki anlaşması sağlama arayışında olduğu bildirildi.

Suudi Arabistan ve Mısır gibi ülkelerin ABD yerine farklı ülkelerden silah satın alma girişiminde bulunduğu belirtiliyor.

South China Morning Post’un Beyrut merkezli Tactical Report’tan aktardığı habere göre, Suudi Arabistan ve Mısır, silah satın almak üzere Çin ile görüşmelerde bulunuyor.

Suudi Arabistan insansız hava araçları ve hava savunma sistemleri dahil olmak üzere silah tedariki üzerine Çin devletine ait Çin Kuzey Endüstrileri Grup Şirketi (Norinco) ile görüşmeler gerçekleştiriyor.

Riyad yönetiminin talep ettiği İHA’lar arasında Sky Saker FX80, CR500, kamikaze dronları olarak bilinen Cruise Dragon 5 ve 10 bulunurken hava savunma sistemi olarak da kısa menzilli HQ-17AE yer alıyor.

Silah satın alımına dair Suudi Arabistan’la Çin arasındaki görüşmelerin yaklaşık bir yıldır devam ettiği ve ilerleme sağlandığı ifade ediliyor.

İki ülke arasındaki görüşmelerin bu yılın sonu veya yeni yılın başlarına kadar devam edileceğinin öne sürüldüğü haberde, silah anlaşmasının Çin para birimi yuan ile yapılabileceği de dile getiriliyor.

Öte yandan Mısır’ın da Chengdu J-10C tipi savaş uçağı alımı konusunda Çin’le görüşmelerde bulunduğu kaydediliyor.

ABD dünyada silah ihracatçısı olarak zirveyi korusa da analistler, siyasi şartlar öne sürmeden ve fiyatı makul gelişmiş silahlar teklif ettiğinden Çin’in de alternatif silah tedarikçisi olarak da yükseldiğini savunuyor.

Kaynak: Mepa News

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close