Slovenya, 343 milyon euroluk zırhlı araç siparişini iptal etti - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Slovenya, 343 milyon euroluk zırhlı araç siparişini iptal etti

Abone Ol 

 Sloven hükümeti, satın almayla ilgili bir denetim raporunun ardından 45 Boxer IFV (Infantry Fighting Vehicle) siparişini iptal etmeye karar verdi.

Ülkenin savunma bakanlığına göre, Sloven silahlı kuvvetleri için temel bir kapasite olarak görülen orta büyüklükte bir tabur muharebe grubu kurmak için başka çözümler değerlendiriliyor.

Savunma bakanlığı şimdi hükümetler arası Ortak Silahlanma İşbirliği Teşkilatı (OCCAR, Organization for Joint Armament Cooperation) ile 343 milyonluk sözleşmenin nasıl iptal edilebileceğini tartışıyor. OCCAR, Slovenya’nın sözleşmenin iptali için ne kadar ödemek zorunda kalacağını henüz belirlemedi.

Slovenya bu araçların beklenen kapasiteyi sağlayamadığı gerekçesiyle alımı iptal etti. Bu nedenle savunma bakanlığı, yeni bir zırhlı araç seçeneği üzerinde çalışıyor.

Rapor ayrıca, halihazırda mevcut 30 araca ek olarak 136 tane daha satın alınmasının “gereksiz yere iddialı” olduğunu söyledi. Ayrıca, optimize edilerek, planlanan sayıda IFV’nin satın alınmasını azaltarak, muhtemelen daha ucuz bir sağlayıcı seçerek ve şu anda hizmette olan 30 IFV’yi modernize ederek uzun vadede en az 400 milyon avro tasarruf edilebileceği de önerildi.

Savunma bakanlığı açıklaması ayrıca, Patria AMV’ye dayanan Polonya’nın Rosomak IFV’sinin şu anda düşünülen seçeneklerden biri olabileceğini gösteriyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close