Slovakya, 152 adet geliştirilmiş CV9035 piyade savaş aracı almak için sözleşme imzaladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Slovakya, 152 adet geliştirilmiş CV9035 piyade savaş aracı almak için sözleşme imzaladı

Abone Ol 

Slovakya, büyüyen askeri cephaneliğine 152 adet CV9035 piyade savaş aracı (IFV) daha ekliyor.

Slovakya, en yeni CV90MkIV de dahil olmak üzere çeşitli konfigürasyonlarda CV90’ları üretmesi ve teslim etmesi için BAE Systems ile 1,37 milyar dolarlık bir sözleşme imzaladı.

İngiliz savunma firmasına göre CV90MkIV, gelişmiş yeteneklere sahip ve en son dijital teknolojiler kullanılarak üretildi.

Araçların; gelişen savaş alanının ihtiyaçlarını karşılamak için gelişmiş bir savaş alanı hızı ve kullanımının yanı sıra modernize edilmiş bir elektronik mimariye sahip olduğu bildiriliyor.

Sözleşme kapsamındaki 152 araçtan 122’si IFV varyantında olacak. 12 adeti ise Slovak Ordusu’nun anti-malzeme tüfeklerini ve bombaatar ekibini desteklemek için yeni konfigürasyonlarda inşa edilecek.

Kalan araçlar, uzman muharebe lojistiği desteği sağlamak için komuta ve kontrol, keşif ve kurtarma varyantlarını içerecek.

Verilen bilgilere göre BAE System ayrıca Slovak askerlerine taktik simülatörlerle ile ilgili eğitimi de sağlayacak.

CV90

BAE System tarafından verilen bilgilere göre CV90’lar en yeni D serisi taret ve 35 milimetrelik bir topla donatılacak.

Ayrıca, daha iyi savaş verimliliği için en son nesil sensörlere, yapay zekaya ve artırılmış gerçeklik yazılımına sahip olacaklar.

Ek olarak araçlara, Elbit Systems’in “Iron Fist” aktif koruma sistemi çözümü ve Rafael’in SPIKE-LR tanksavar güdümlü füzesi takılacak.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close