Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic: "3-4 ay içinde büyük bir çatışma yaşanacacak" - M5 Dergi
GündemÖne Çıkan

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic: “3-4 ay içinde büyük bir çatışma yaşanacacak”

Abone Ol 

Rusya ve Batı arasında hiçbir zaman uzlaşma sağlanamayacağını öne süren Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, dünyada 3 ya da 4 ay gibi kısa bir süre içinde büyük bir çatışma yaşanacağını söyledi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin dünyadaki jeopolitik dengelere olan etkilerini değerlendirdiği açıklamasında, 3 ya da 4 aydan kısa bir süre içinde dünyayı ciddi bir çatışmanın beklediğini belirtti.

“3-4 AYDAN ÖNCESİNDE DE GERÇEKLEŞEBİLİR”

Sırbistan lideri Vucic, İsviçre’de yayımlanan haftalık dergi Die Weltwoche’ye verdiği röportajda, dünya savaşının çıkma ihtimali üzere sorulan soruya, “Üçüncü Dünya Savaşı’ndan söz edemem ama büyük bir çatışmadan söz ediyorum. Ne kadar uzaktayız? Bundan çok uzakta olmadığımıza inanıyorum. 3 ya da 4 aydan fazla değil ve bunun daha önce gerçekleşmesi tehlikesi de var.” diye cevap verdi.

“BÜYÜK GÜÇLER BİR ŞEYLER YAPMAZSA, YAKIN ZAMANDA BÜYÜK BİR FELAKET GÖRECEĞİZ”

Rusya ve Ukrayna arasındaki durumun her geçen gün daha da kötüye gittiğini belirten Vucic, “Ünlü tarihçi Alan JP Taylor’ın sözleriyle: ‘Tren istasyondan ayrıldı ve kimse onu durduramaz.’ Ve görünen de bu. Büyük güçler bir şey yapmazsa Ukrayna’da olup bitenlerin acı sonunu göreceğiz. Kısa bir süre sonra eminim ki gerçek bir felaket göreceğiz.” ifadelerini de kullandı.

Rusya, Şubat 2022’de Ukrayna’ya yönelik geniş çaplı bir işgal başlatmıştı. Ukrayna ordusu, Rusya’nın başkent Kiev’e doğru ilerlemesini engelledikten sonra, çatışmaların çoğu güneye ve doğuya odaklanmış ve Rusya, doğu ve güneydeki bölgeleri işgal etmişti.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana Kremlin ile Batı arasındaki gerilimler artarak devam ediyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, cuma günü yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın 2022’den itibaren Rus güçlerinin işgali altında bulunan dört bölgeden askerlerini çekmeye başlaması ve NATO’ya katılma planlarından vazgeçmesi halinde Ukrayna’da “derhal” ateşkes emri vereceği ve müzakerelere başlayacağı sözünü verdi.

NATO ve Kiev hükümeti Putin’in teklifini “saçmalık” olarak değerlendirerek, Rus liderin açıklamalarını kınadı.

Kaynak: Euronews

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close