Sikorsky yeni nesil saldırı ve keşif helikopteri prototipini tanıttı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Sikorsky yeni nesil saldırı ve keşif helikopteri prototipini tanıttı

Abone Ol 

ABD merkezli savunma sanayi kuruluşu Lockheed Martin’in bir birimi olan Sikorsky, ABD Ordusu’nun Gelecek Saldırı Keşif Uçağı (FARA) yarışması için yeni nesil bir keşif helikopteri prototipini tanıttı.

ABD merkezli savunma sanayi yayıncısı Defence Post tarafından verilen bilgilere göre; yeni pilotlu keşif helikopteri RAIDER X olarak adlandırılıyor.

Sikorsky, yeni RAIDER X helikopterinin önemli istihbarat kabiliyetleri bulunduğunu ve özellikle “ağaç hattının altında” gizlilik unsurları içerisinde uçuş özelliği olduğunu açıkladı.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre; anti-erişim/anti-engelleme (A2AD) ve düşman kuvvetlerini bulmak, tespit etmek ve saldırmak için tasarlanan RAIDER X, çatışmalı ortamlarda savaşın ön saflarında görev yapabilecek.

Açıklamada ayrıca, RAIDER X’in sofistike bir sensör, merkezi bir ağ merkezi ve güçlü bir silahlı keşif helikopteri olduğu belirtildi.

Sikorsky’nin İş Geliştirme Direktörü Jay Macklin; “RAIDER X eksiksiz bir silah sistemidir ve ordu güçlerine önemli ölçüde erişim, beka kabiliyeti ve ölümcüllük kabiliyeti sağlayacak.” ifadelerini kullandı.

Keşif helikopterinin üretim sürecine dair ayrıntıların ise önümüzdeki günlerde açıklanacağı belirtildi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close