Savunma sanayi şirketi Sierra Nevada, ABD Ordusu için yeni "casus uçağı" geliştiriyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Savunma sanayi şirketi Sierra Nevada, ABD Ordusu için yeni “casus uçağı” geliştiriyor

Abone Ol 

ABD merkezli bir havacılık ve savunma şirketi olan Sierra Nevada Corporation (SNC), Bombardier Global 6500 jetinin altyapısı ve gövdesine dayalı yeni yüksek irtifa istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) uçağı geliştiriyor.

SNC, ABD Ordusu’nun istihbarat programı kapsamında RAPCON-X adlı yeni bir Havadan İstihbarat, Gözetleme ve Keşif (AISR) platformu geliştiriyor.

Şirketin şu anda,  Bombardier Global 6500’ün altyapısını kullanarak iki adet istihbarat, gözetleme ve keşif teknolojisi prototipi oluşturduğu açıklandı.

SNC’nin Misyon Çözümleri ve Teknolojileri bölümü iş geliştirme kıdemli direktörü Tim Harper, RAPCON-X uçağı üzerindeki çalışmaların bir yıl önce ABD Ordusu ve Savunma Bakanlığı’nın talepleri doğrultusunda başlatıldığını belirti. 

Tim Harper, “SNC’nin zorlu zorluklara çözümler geliştirme konusunda uzun bir geçmişi var. En iyi mühendislerden oluşan ekibimizle birlikte DOD ve uluslararası müşterilere çözümler sunma konusundaki kanıtlanmış soyumuz, bize yarının ihtiyaçlarını belirleme ve bugün bunları ele alma yeteneği veriyor.” açıklamasında bulundu. 

Şirket tarafından verilen bilgilere göre yeni geliştirilen RAPCON-X, kritik görevler sırasında düşman bölgelerinden istihbarat toplamak ve bu bilgileri anlık olarak yer istasyonlarına gönderebilecek.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close