‘Savaşın gidişatı’ İsrail ile ABD arasındaki anlaşmazlığı derinleştiriyor! - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

‘Savaşın gidişatı’ İsrail ile ABD arasındaki anlaşmazlığı derinleştiriyor!

Abone Ol 

Mısır, Gazze’nin güneyindeki çatışmaların yayılmasından endişe duyarken Filistin Devlet Başkanlığı, Tel Aviv’i ‘ateşle oynamaması’ konusunda uyarıyor.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant dün, Hamas Hareketi’ni ortadan kaldırma hedefine ulaşmak için ordunun savaşı birkaç ay daha sürdürmesi gerekeceğini duyurdu. Washington bu ayın sonuna kadar çatışmaların bitmesini istediği için savaşın uzatılması meselesi ABD ile İsrail arasındaki anlaşmazlığı derinleştiriyor. Gallant, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile yaptığı görüşmede, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun da destek verdiği tutumunda ısrarcı olarak “Savaşta tam zafer hem bizim için hem ABD için hem de Ortadoğu’nun geleceği için önemli” dedi.

Gallant’ın açıklamaları, ABD’nin savaş için nihai bir tarih belirleme yönündeki baskısıyla karşılaştı. İsrail medyası, Tel Aviv yetkililerinin ABD’lilere yoğun saldırı aşamasının bitiş tarihi olarak önümüzdeki ocak ayının sonunu öngördüklerini ancak Hamas’ı yok etmek için daha aylarca hedefe yönelik operasyonların yapılması gerektiğini bildirdiklerini aktardı.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre ABD bu yılın sonunda savaşın bitmesinde, ardından bir geçiş aşamasına geçilmesinde ve daha sonra Gazze Şeridi’ni ‘nitelikli’ bir Filistin yönetiminin devralmasında ısrarcı. Ancak bunların hepsi, Gazze Şeridi’ni herhangi bir Filistin otoritesine devretmeyi reddeden Tel Aviv ile Washington arasında ciddi anlaşmazlık yaratıyor.

Sullivan’ın İsrail temaslarının ardından bugün ABD Genelkurmay Başkanı Charles Brown’ın ziyareti ve ardından pazartesi günü Savunma Bakanı Lloyd Austin’in de Tel Aviv’e gitmesi bekleniyor. Netanyahu’nun sert açıklamalarına rağmen İsrail’in Kanal 12 televizyonu, siyasi kaynakların İsrail Savaş Kabinesi’nin ABD’nin savaşı sona erdirme takvimine kısmi bir yanıt içeren bir takvim hazırladığını bildirdiklerini aktardı.

İsrail ordusunun güney Gazze’deki operasyonlarını, özellikle Mısır ile Gazze Şeridi arasındaki sınırda, ‘Philadelphia Koridoru’ ekseninde genişletmesi ise Mısırlıları endişelendiriyor. Kahire’nin ‘Filistinlilerin Sina’ya zorla sürülmesi’ korkusu artarken iki ülke arasında ‘mevcut durumda bir patlama yaşanabileceği’ yönünde uyarılar geliyor.

Filistin Devlet Başkanlığı Tel Aviv’i ‘ateşle oynamaması’ konusunda uyardı. İsrail ordusunun geçen salı günü Cenin’e saldırıp dün havadan bombardımanlar ve çatışmalar sebebiyle arkasında büyük bir yıkım, çok sayıda kurban ve gözaltı kararı bırakan uzun operasyonundan sonra bölgeden çekilmesinin Batı Şeria’da ‘küçük bir savaş’ yarattığını vurguladı.

Kaynak: Independent

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close