Rusya'nın 'Sizi haritadan sileriz' tehdidine İngiltere'den 'Sizi yok ederiz' yanıtı - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Rusya’nın ‘Sizi haritadan sileriz’ tehdidine İngiltere’den ‘Sizi yok ederiz’ yanıtı

Abone Ol 

Rusya’nın “Hipersonik Sarmat balistik füzeyle İngiltere’yi haritadan silme” tehdidine, İngiliz medyası “Lazer silahlarımızla Putin’in füzelerini saniyeler içinde yok ederiz” şeklinde cevap verdi.

Geçtiğimiz günlerde Rus devlet televizyonuna konuk olan Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) Başkanı Dmitry Rogozin, 208 tonluk Satan-2 veya Sarmat olarak bilinen füzeyle ilgili tehditler savurdu.

Rogozin, füzelerin Moskova’nın yaklaşık 3 bin kilometre doğusundaki Krasnoyarsk bölgesindeki Sibirya kasabası Uzhur’da konuşlandırılacağını söyledi.

Rus devlet televizyonunda “RS-28 Sarmat” füzesinin İngiltere büyüklüğünde bir alanı tek seferde haritadan silebilecek kapasitede olduğu ileri sürüldü.

Satan 2’nin ABD’nin İkinci Dünya Savaşı’nda Japonya’nın Hiroşima ve Nagazaki kentlerine attığı atom bombalarından 2000 kat daha güçlü olduğu belirtiliyor.

İNGİLİZ MEDYASI DA LAZER SİLAHLARI RAFTAN İNDİRDİ

Rusya’nın tehdidine ise cevap medya aracılığı ile verildi. Haberlerde, İngiliz lazer silahlarının gemilere monte edileceği ve düşman İHA’larını izlemek ve yok etmek için kullanılabilecek yüksek enerjili bir savunma sağlayacağı belirtildi.

Haberlerde ayrıca, Putin’in hipersonik füzelerine bir tehdit olduğu, ancak Kraliyet Donanması’nın lazer silahlarının Putin’in hipersonik füzelerini saniyeler içinde yok edebileceği ifade edildi.

Britanya Savunma Bakanlığı daha önce savaş gemilerine, uçaklara, helikopterlere ve zırhlı araçlara kurulacak üç “yönlendirilmiş enerji silahı (DEW)” için 130 milyon sterlin (137,7 milyon dolar) para ayırmıştı.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close