Rusya, yeni nükleer denizaltısından Bulava kıtalararası füzesini test etti - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rusya, yeni nükleer denizaltısından Bulava kıtalararası füzesini test etti

Abone Ol 

Rusya Savunma Bakanlığı, Rusya’nın nükleer enerjiyle çalışan yeni denizaltısı Imperator Alexander III’ün, nükleer savaş başlığı taşımak üzere tasarlanan Bulava balistik füzesinin test atışını başarıyla gerçekleştirdiğini açıkladı.

Rusya Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada; “Balistik füzenin ateşlenmesi devlet testlerinin son aşaması olarak gerçekleştirildi. Bunun ardından kruvazörün donanmaya kabul edilmesine karar verilecek.” ifadeleri kullanıldı.

TASS haber ajansına göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın 2022’de Ukrayna’da başlattığı savaş nedeniyle Moskova ile Batı arasındaki ilişkilerin dibe vurduğu bir dönemde, “artan güvenlik tehditlerine” karşı Rusya’nın nükleer caydırıcılığını sürdürmesi için baskı yapıyor.

Rusya’nın kuzey kıyısı açıklarında Beyaz Deniz’deki bir su altı pozisyonundan fırlatılan kıtalararası füzenin, Rusya’nın Uzak Doğusundaki Kamçatka yarımadasında binlerce kilometre uzaklıktaki bir hedefi vurduğu belirtildi.

Borei sınıfı stratejik füze kruvazörünün 16 Bulava füzesi ve modern torpido silahlarıyla donatıldığı belirtildi.

Devlet haber ajansı TASS, Putin’in Aralık ayında Imperator Alexander III’ün denize indirilmesi törenine katıldığını hatırlattı ve yaklaşık 8,000 km (5,000 mil) menzile sahip olan ve altı adede kadar nükleer savaş başlığı taşıyabilen 12 metre (40 fit) uzunluğundaki Bulava füzesinin Rusya’nın nükleer gücü için yeni bir kilometre taşı olduğunu belirtti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close