Rusya ve Japonya arasında "Ukrayna'ya destek" gerilimi: "Ciddi sonuçları olacak" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rusya ve Japonya arasında “Ukrayna’ya destek” gerilimi: “Ciddi sonuçları olacak”

Abone Ol 

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Japonya’nın Ukrayna’ya askeri teçhizat sağlamaya başlama kararıyla bağlantılı olarak Japon büyükelçisini Rusya Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı ve Japonya’yı “ciddi sonuçları olacağı” konusunda uyardı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı basın servisi tarafından yapılan açıklamaya göre; Japonya’nın Rus Büyükelçisi Toyohisa Kozuki, Japon hükümetinin Ukrayna’ya askeri teçhizat tedarik etmeye başlama kararı ile ilgili izahat vermesi için bakanlığa çağrıldı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı; “Japonya’nın Ukrayna silah desteği, insan kayıplarının sayısında daha fazla artışa ve düşmanlıkların tırmanmasına yol açacak” ifadeleri kullanıldı.

Bakanlık ayrıca, Japonya Başbakanı Fumio Kişida yönetiminin “özellikle Rusya’nın sınır bölgelerindeki sivillerin ölümlerinin sorumluluğunu paylaşmaya hazır olması” gerektiğini belirtti.

Japonya Başbakanı Fumio Kishida ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky, 9 Haziran’da bir telefon görüşmesi yapmış ve Kishida, Japonya’nın Ukrayna’daki baraj patlamasından etkilenen insanlara uluslararası kuruluşlar aracılığıyla 5 milyon dolar yardım sağlamayacağını açıklamıştı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close