Rusya Ukrayna'da ilhak ettiği bölgelerde seçim yapacak - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Rusya Ukrayna’da ilhak ettiği bölgelerde seçim yapacak

Abone Ol 

Rusya, Ukrayna’da ilhak ettiği Herson, Zaporijya, Donetsk ve Luhansk bölgelerinde Eylül ayında seçim yapmayı planlıyor.

Rus devlet haber ajansı TASS, ülkenin seçim komisyonu başkanı Ella Pamfilova’nın konuya ilişkin açıklamasını aktardı.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ve Rus parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi’nin geçtiğimiz günlerde “Yeni bölgelerde seçim yapılmasına” dair imzaladığı kararnamenin ardından harekete geçen Rusya Merkez Seçim Kurulu, seçim güvenliği için Rusya Savunma Bakanlığı ve Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) ile görüşmeler yaptı.

Rusya Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Ella Pamfilova bu görüşmelerin ardından bölgede seçimlerin düzenlenebileceği kanaatine vardıklarını söyleyerek, “14 Haziran’da Rusya Savunma Bakanlığı ve FSB ile istişarelerde bulunduk. Bu kurumlardan 4 yeni bölgede seçimlerin gerçekleşebileceğine dair görüş aldık. Rusya Savunma Bakanlığı seçimlerin koşulları ve yapılması gerekenlerle ilgili bize tavsiye yazısı gönderdi” dedi.

Pamfilova ayrıca bu sonuçlara göre 10 Eylül’de Ukrayna’da ilhak edilen 4 bölgede seçim yapılacağını ekledi. Bu kararın ardından Ukrayna’dan ilhak edilen 4 yeni bölgede ilk kez seçimler düzenlenecek. Rusya Merkez Seçim Komisyonu’na göre Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson bölgelerinde bölge valileri seçilecek. Ayrıca 4 bölgede toplam 20 milletvekili seçimi için halk sandığa gidecek.

Rus ordusunun saldırılarının ardından büyük bölümü Rusların kontrolüne geçen dört bölgenin Rusya topraklarına katılmasına yönelik Putin geçen yıl Eylül ayında kararname imzalamıştı.

Rusya, Ukrayna’nın dört bölgesini ilhak etse de bu bölgeleri tamamen kontrol etmiyor.

Kiev, Rusların Ukrayna topraklarında düzenleyeceği herhangi bir seçimin geçersiz ve yasadışı olacağını söylüyor.

Kaynak: VOA Türkçe

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close