Rusya: "Ukrayna'da 5 yerleşim yerini daha ele geçirdik" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Rusya: “Ukrayna’da 5 yerleşim yerini daha ele geçirdik”

Abone Ol 

Rusya Savunma Bakanlığı, Moskova güçlerinin Ukrayna’nın kuzeydoğusundaki yeni bir kara saldırısında beş köyü ele geçirdiğini söyledi.

Ukraynalı yetkililer Cumartesi günü, Ukrayna’nın Harkiv bölgesi ile Rusya sınırındaki tartışmalı “gri bölge “de yer alan köylerin Rusya tarafından ele geçirilip geçirilmediğini doğrulamadı.

Ukraynalı gazeteciler Borysivka, Ohirtseve, Pylna ve Strilecha köylerinin Cuma günü Rus birlikleri tarafından ele geçirildiğini duyurdu.

Rusya, Pletenivka köyünün de kontrol altına alındığını söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy Cumartesi günü akşam saatlerinde yaptığı açıklamada Strilecha ve Pletenivka’nın yanı sıra Krasne, Morokhovets, Oliinykove, Lukyantsi ve Hatyshche’de çatışmaların devam ettiğini söyledi.

Zelenskiy, “Birliklerimiz ikinci gündür buralarda karşı saldırılar düzenleyerek Ukrayna topraklarını koruyor” şeklinde konuştu.

Cuma günü Savaş Çalışmaları Enstitüsü, coğrafi konumlandırılmış görüntülerin köylerden en az birinin ele geçirildiğini doğruladığını söyledi. Washington merkezli düşünce kuruluşu Rusya’nın son kazanımlarını “taktiksel açıdan önemli” olarak nitelendirdi.

Ukraynalı yetkililere göre bölgeye yönelik yenilenen saldırı, çatışmaların yaşandığı yerleşim yerlerinde yaşayan 1.700’den fazla sivili kaçmaya zorladı. Rusya’nın Mart ayında enerji altyapısını ve yerleşim yerlerini hedef alan saldırılarını arttırmasının ardından gelen bu saldırılar, analistler tarafından Moskova’nın bir saldırı için koşulları şekillendirme çabası olarak değerlendirildi.

Cumartesi günü Rusya Vovchansk’ı hava saldırıları ve roketlerle vurmaya devam ederken polis ve gönüllüler bölge sakinlerini tahliye etmek için yarıştı. En az 20 kişi yakındaki bir köyde güvenli bir yere tahliye edildi. Polis önceki gün 900 kişinin tahliye edildiğini söyledi.

Tahliye ekibine eşlik eden Associated Press haber ajansından gazeteciler, çok sayıda binanın yıkıldığı ve diğerlerinin yandığı boş sokakları anlattı. Yollar yeni açılmış çukurlarla doluydu ve şehir toz ve şarapnel parçalarıyla kaplıydı, havada ağır bir barut kokusu vardı. Rus jetleri çok sayıda hava saldırısı düzenlerken ufuk çizgisi boyunca patlamaların neden olduğu mantar bulutları yükseliyordu.

AP muhabirleri orada bulundukları üç saat boyunca dokuz hava saldırısına tanık oldular.

“Vovchansk’ta ve [Rusya ile] sınır boyunca uzanan yerleşim yerlerinde durum inanılmaz derecede zor. Sürekli hava saldırıları, çoklu roket füze sistemleri saldırıları, topçu saldırıları gerçekleştiriliyor.” dedi Vovchansk askeri yönetiminin başkanı Tamaz Hambarashvili.

Hambarashvili, “Üst üste ikinci gün, topluluğumuzun tahliye etmek isteyen tüm sakinlerini tahliye ettik” dedi.

“Bence yerel halkın ayrılmasını sağlamak, askerlerin, hiç kimsenin kalmadığından emin olmak için şehri yok ediyorlar. ‘Gri’ bir bölge yaratmak için.”

Analistlere göre Rusya’nın Kharkiv’deki son hamlesi, Batı’dan vaat edilen ikmal malzemeleri cepheye ulaşmadan önce mühimmat sıkıntısından faydalanmak ve Ukrayna güçlerini kuzeydoğuda sıkıştırarak Moskova birliklerinin zemin kazandığı Donetsk bölgesinde devam eden ağır çatışmalardan uzak tutmak amacını taşıyor.

Rus askeri blog yazarları, saldırının Rusya’nın, Ukrayna’nın Belgorod ve diğer Rus sınır bölgelerine yönelik sık saldırılarını durdurmak için Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bu yılın başlarında oluşturmayı vaat ettiği “tampon bölgeyi” oluşturma girişiminin başlangıcı olabileceğini söyledi.

Rusya’nın Ukrayna sınırındaki Belgorod bölgesinin valisi Cumartesi günü yaptığı açıklamada Ukrayna silahlı kuvvetlerinin bombardımanında bir kadının öldüğünü ve aralarında bir çocuğun da bulunduğu 29 kişinin yaralandığını söyledi.

Öte yandan Ukraynalı yetkililer Rusya’nın ele geçirdiği topraklarla ilgili açıklamalarını önemsiz gösterirken, Rus güçlerini durdurmak için Harkiv bölgesine takviye birlikler sevk edildi.

Harkiv Bölge Valisi Oleh Syniehubov Telegram üzerinden yaptığı açıklamada Borysivka, Ohirtseve, Pylna ve Oliinykove bölgelerinde şiddetli çatışmaların devam ettiğini ancak durumun kontrol altında olduğunu ve Harkiv şehrine yönelik bir kara saldırısı tehdidi bulunmadığını söyledi.

Bu arada Syniehubov, topçu, havan ve hava bombardımanlarının Cumartesi günü bölgedeki 30’dan fazla farklı kasaba ve köyü vurduğunu, en az üç kişinin öldüğünü ve beş kişinin de yaralandığını söyledi.

Kaynak: Mepa News, Ajanslar

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close