Rusya, Ukrayna hava savunma sistemlerini aldatmak için ahşap insansız hava araçları kullanıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rusya, Ukrayna hava savunma sistemlerini aldatmak için ahşap insansız hava araçları kullanıyor

Abone Ol 

Analistler, Rusya’nın Ukrayna’nın hava savunma radarlarını aldatmak için ahşap ve ekstrüde polistiren köpükten yapılan insansız hava araçları kullandığı bildiriliyor.

Rusya’nın Ukrayna’daki hedeflere yönelik son saldırı dalgası, Rusların seyir füzeleri ve İran yapımı Shahed kamikaze insansız hava araçları için hava savunma sistemlerinden geçiş yollarını açmak için düşük maliyetli, harcanabilir insansız hava araçları kullandığını ortaya çıkardı.

BLITZ Aircraft Unmanned uzmanlarına göre, dronların sahte versiyonları kısmen ahşaptan, ekstrüde polistiren köpükten yapılıyor ve maskeleme bandıyla bir arada tutuluyor.

Dronlar, düşük ve yüksek teknolojinin bir karışımı olan Çin’de üretilen modern motorlar ve elektronik aksamlarla donatılıyor. Dronlar ayrıca 10 kg’a kadar yük taşıyabiliyor ve 300 kilometreye kadar menzile ulaşabiliyor.

BLITZ Aircraft Unmanned uzmanlarına göre tahta dronlar, hava savunma dikkatini seyir füzelerinden ve aylak dolaşan cephaneden uzaklaştırmak ve böylece hedeflerini vurabilmeleri için tasarlandı.

Uzmanlar Rusya’nın, 2018’de Suriye’deki Tartus’taki Khmeimim hava üssüne ve deniz üssüne yönelik toplu saldırılar sırasında da benzer ahşap insansız hava araçları kullandığına dikkat çekti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close