Rusya Türkiye'deki görüşmelerde ABD'yi yapıcı olmamakla suçladı - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Rusya Türkiye’deki görüşmelerde ABD’yi yapıcı olmamakla suçladı

Abone Ol 

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin, İstanbul’da cuma günü gerçekleşen görüşmelerde ABD’nin yapıcı bir tutum izlemediği suçlamasında bulundu.

Rus haber ajansı RIA Novosti’ye konuşan Vershinin, “İstanbul’un bu tür temaslar için elverişli bir kent olduğunu” belirterek, “Her türlü temasın faydalı olduğunu söyleyebilirim. Ancak maalesef, Amerikan tarafından somut sonuçlara yönelik yapıcı bir yaklaşım görmüyoruz.” dedi.

Verşinin, Rus ve ABD diplomatlarının İstanbul’da ilişkilerde vize konusu da olmak üzere bir dizi teknik konuları ele aldıklarını söyledi.

Türk yetkililerle yapılan temaslara da değinen Verşinin, Türkiye’nin tahıl anlaşmasında olumlu rol oynadığı görüşünü dile getirdi.

Ülkesinin önemli bir gübre ve amonyak ihracatçısı olduğunu kaydeden Verşinin, bu ürünlerin ihracatı konusunda ticari unsurların da göz önüne alınması gerektiğini savundu.

BM’nin yardımlardan sorumlu temsilcisi Martin Griffiths, geçen ay Reuters’e verdiği demeçte gübre kadar amonyak ticaretinin de önemli olduğunu vurgulayarak, Rusya’nın Ukrayna’daki bir Karadeniz limanına boru hattı yoluyla amonyak ihracını yeniden başlatmak için bir anlaşmanın “oldukça yakın” olduğunu söylemişti.

ABD ve Rusya arasında Türkiye’de gerçekleşen temaslar

Rusya Dış İstihbarat Servisi (SVR) Başkanı Sergey Narışkin ve CIA Direktörü Bill Burns arasında geçen ay Ankara’da MİT’in ev sahipliğinde gerçekleşen görüşmeler, iki ülke arasındaki krize rağmen Moskova ve Washington arkasında temasın kesilmediği ve sürdüğünü ortaya koymuştu.

Bu görüşmede özellikle nükleer güvenlik konusunun ele salındığı bildirilmişti.

Reuters, CIA ve SVR arasındaki görüşmelerin dışında iki ülkenin Türkiye’deki diplomatik temsilcilerinin de temaslarını sürdürdüğünü aktardı.

Kaynak: Euronews

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close