Putin: "Rusya tüm nükleer cephanesini yeniledi" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Putin: “Rusya tüm nükleer cephanesini yeniledi”

Abone Ol 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin neredeyse tüm nükleer cephaneyi yenilediklerini söyledi.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın başkent Moskova’da dün düzenlediği toplantıda konuşan Putin, nükleer cephanenin yüzde 95’inin modern silahlarla donatıldığını belirtti.

Batı’nın Rusya’ya karşı “hibrit savaş” yürüttüğünü savunan Putin, NATO’nun askeri birlik sayısını artırdığına, Finlandiya’nın ittifaka katıldığına ve İsveç’in de birliğe alınmasının planlandığına işaret ederek, NATO’nun Rusya sınırına dayandığını söyledi.

Rus lider, Ukrayna’nın NATO’ya katılmasını hiçbir şekilde kabul etmeyeceklerini de sözlerine ekledi.

Putin, ABD’nin “Rus tehdidini” öne sürerek Avrupa’da hakimiyetini artırmaya çalıştığını savunup, “ABD, Rusya’nın Avrupa’yla yakınlaşmasından çok rahatsız oldu. Bizim Avrupa ülkeleriyle savaşmak gibi bir niyetimiz yok” dedi.

Toplantıda konuşan Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ise yılbaşına kadar 15 adet nükleer saldırı kapasiteli kıtalararası balistik “Yars” ve hipersonik “Avangard” füzesinin devreye gireceğini ifade etti.

Estonya Savunma Bakanlığı Daimi Sekreteri Kusti Salm, Birleşik Krallık’ın tanınmış gazetelerinden Telegraph’a, Rusya’nın mühimmat üretiminin Batı ülkelerininkine kıyasla 7 kat daha fazla olduğunu söyledi.

ABD Kongresi’nin üst kanadı Senato’da 7 Aralık’taki ön oylamada 14 milyar doları İsrail, 61 milyar doları da Ukrayna’ya ayrılan bütçe talebiyle ilgili olumsuz karar çıkmıştı. Tasarının oylamaya sunulması için 60 oy gerekiyordu. Ön oylamada 49 senatör “Hayır”, 51 senatörse “Evet” oyu vermişti.

Avrupa Birliği’nde de Macaristan, Kiev yönetimine gönderilmesi planlanan 50 milyar euroluk yardım fonunu 14 Aralık’ta bloke etmişti.

Kiev yönetimiyse Batı’nın yardımlarının azalması nedeniyle bazı askeri operasyonların durdurulduğunu bildirmişti.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nden Oleksandr Tarnavski, Birleşik Krallık’ın kamu yayıncısı BBC’ye dün yaptığı açıklamada, cephe hattındaki askeri birliklerin ciddi mühimmat sorunu yaşadığına dikkat çekerek, “Elimizdeki top mermileri de yeterli değil. Bazı bölgelerde savunmaya geçtik. Taktikler değişiyor” demişti.

Kaynak: Independent, Telegraph, BBC

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close